Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?Kredi Notu Nedir?
Kredi notu nedir ve nasıl öğrenilir?

Kredi notu, esas manada kişilerin finansal performanslarına bağlı verilerinden oluşan bir puanlfakat sistemidir. Kredi notu, ödeme alışkanlıklarınız başta olmak üzere tüm bankalarla gerçekleştirdiğiniz finansal işlemler sonucuyla hesaplanır. Kredi başvurusu gibi işlemlerinizde kredi notu referans görhanei sağlar.

Peki, nasıl oluyor diyorsanız okuyun: şimdi siz “A” bankasından bir kredi kullandınız diyelim ya da kredi kartı kullandığınızı mhanecut sayalım. Malum, bu ürünü kullanıyorsanız bir de art ödemesi olacak, bu art ödemenin vadesi geldiğinde kamu dilinde son ödeme tarihinden bahsediyorum, zfakatnında ödeme yapıyor musunuz? Eğer zfakatnın ödeme yapıyorsanız, efsane! Kredi notunuz muhesasen yüksek olacaktır fakat ödeme vadesini geciktiriyor ve bankaları biraz olsun kızdırıyorsanız haberler iyi değil, kredi notunuz düşük olacaktır.

“Kredi notum düşük olsun, ne olacak?” diyorsanız, yeniden okuyun: kredi notu düşük olan tüketicilere bankalar kredi vermezler, kredi kartı da vermezler, en kolay kredi ürünlerini bile kullandırmazlar. İş kurmak için, hane almak için yarın öbür gün krediye ihtiyacınız olursa alfakatzsınız. “A” bankası sizin art ödeme verilerinizi aklınıza gelmeyen, hatta adını bile daha önce duymadığınız bankalarla bile paylaşacak, diğer bankalara “Bakın kardeşim, bu x kişisi bizden zfakatnında kredi aldı fakat ödeme hakkında güvenilir değil, paramızı güç aldık valla…” diyecek. hal böyle olunca, hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın tümünden menfi chaneap alacaksınız.

İşte tam bu vaziyette kişisel finans dhanereye giriyor. Bugün neredeyse her tüketicinin cebinde bir kredi kartı mhanecut . Kredi kartı kullanımı önemlidir; gelir giderlerinizi görmenizi sağlar, cebinizde akça taşıma ve hırsızlık riskinden korur, ülke ekonomisine katkı sağlar, acil durumlarda ihtiyaca yetişir vs. daha çok sayarız fakat siz, siz olun ödeme vadelerini geciktirmeyin. art ödeyebileceğiniz tutarlarda harcfakat yapın. Kredi notunuzu düşürmeyin.

Siz okuyucularımızdan gelen yorumlara şahit oluyoruz, genç yaşta kredi notu bugün düşük olan çoğu tüketici üniversite döneminde aldığı ve ödemelerini geciktirdiği kredi kartları yüzünden mağdur olmuş ve olmaya dhaneam ediyor. Size bir örnek vermek istiyorum, ABD’de iş verenlerin çoğu iş başvurusu yapanların kredi notuna bakıyormuş. Aslında sebebi açık, kredi notu bir kişisinin sorumluluk şuurunu ortaya koyuyor. Ülkemizde halen böyle bir uygulfakat yok fakat olmayacak da değil.

Özet: Kredi notu bankalardan kullandığınız kredi ürünlerine ilişkin sizlerin ödeme alışkanlıklarınızı belirten bir puanlfakat sistemidir. Ödemeler düzenliyse kredi notu yüksek, ödemeler gecikiyorsa kredi notu düşük olacaktır.

Kredi notu kaç olmalı? adlı yazımızda bir tablo oluşturduk ve kredi puanı risk shaneiyelerini sizlere anlattık. Dilerseniz, kredi notunuzu öğrendikten sonra tabloda bir karşılaştırma yaparak, kredi puanının hangi standartlar aralığında olması ya da olmfakatsı gerektiğini görebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Yukarıya bakınca epey uzun bir şeyler yazdığımı ayrım ettim. Umarım sıkılmadan okumuşsunuz, bende takdir edersiniz ki, buradaki misyonuma uygun olarak yalnızca faydalı olmaya çalışıyorum.

Kredi Notu Nedir?Kredi Notu Nedir?
Kredi notu nasıl öğrenilir?

Bu sefer kısa tutacağım, kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosu’nun oluşturmuş olduğu Findeks adlı hizmet üzerinden öğrenebiliyorsunuz. Findeks üzerinden kredi puanınızı nasıl öğrenebileceğinize ilişkin Findeks Kredi Notu’nuzu ve Fazlası Ücretsiz Öğrenin! adlı yazımızda 10 kısa madde de anlattık. Bu yazımıza göz atarak, kolaylıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın