Kredi notu kaç olmalı? [Kredi Notu Tablosu]

Kredi notu kaç olmalı? [Kredi Notu Tablosu]Kredi notu kaç olmalı? [Kredi Notu Tablosu]
Findeks kredi notu kaç olmalıdır? Tablodan karşılaştırın ve kredi notunuzu bulun.

Kredi alabilmeniz ve bankaların kredi ürünlerinden yararlanabilmeniz için Findeks kredi notu kaç olmalı? sorusuna bir tablo yardımıyla detaylıca sizlere anlatacağız.

Bankalardan kredi alabilmek yahut kredi kartı gibi ürünleri kullanabilmek için kredi notunuzun belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Kredi puanı belirli dilimin altında kalan tüketicilerin başvuruları menfi sonuçlandığından dolayı kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmeniz önemlidir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notları çok ayrımlı bir algoritmayla hesaplanıyor olsa da hesaplama kıstaslarından bazılarını biliyoruz. Örneğin, borçlarınıza ilişkin bankalara vadesinde ödeme yapıyor olmanız kredi notunuzu etkileyen en önemli etkenlerden birisi Bunun dışında mevcut borç durumlarınız ve kredi ürünleri arayışlarınızda kredi puanınızı etkiliyor. Özetle bu şekilde ama daha öncesinde biz kredi puanının nasıl hesaplandığına ilişkin kredi notu hesaplama yöntemi başlıklı bir yazı yazmıştık dilerseniz hoşleyebilirsiniz.

Kredi notunuz bu hesaplama yöntemiyle Findeks tarafından belirlenmekte ve talep eden tüm finansal kuruluşlarla paylaşılmaktadır. başka bir deyişle herhangi bir bankaya kredi başvuru yaparsanız ilk bakacakları hede kredi puanınız olacaktır.

Kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi notu 0 – 1900 arasında hesaplanmaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi 0 en düşük puan iken 1900 en yüksek puan aralığındadır. Ayrıca, daha iyi anlaşılabilmesi açısından Findeks bu puanları renklendirmiştir.

Kredi Notu Güven Renk
0 – 799 Çok riskli Kırmızı
800 – 1299 Orta riskli Turuncu
1300 – 1499 Az riskli Sarı
1500 – 1699 İyi Açık yeşil
1700 – 1900 Çok iyi Koyu yeşil

Yukarıdaki tablodan Findeks kredi notunuzun hangi puan aralığında olduğunu tespit edin. Gördüğünüz gibi kredi notu düştükçe bankaların size karşı olan risk tutumu artış göstermektedir.

Kredi notu kaç olmalı sorusuna esas cevapsa, 1500’ün altında olmamalıdır. Puanınız Kırmızı, Turuncu ve Sarı olursa ne yazık ki, bankalardan kredi ürünleri için menfi cevaplar alacaksınızdır. Ayrıca, kredi notu iyi ve çok iyi olanlara güzel haberlerimiz mevcut bazı bankalar yüksek kredi notuna sahip olan tüketicilere eşsiz nema oranları sunmaktadırlar. Örneğin, sıradan bir tüketici %2 oranında nemalerden yararlanırken iyi düzeyde kredi puanına sahip kullanıcılar %0,99 gibi oldukça düşük nema oranlarından yararlanıp kredi kullanabiliyorlar.

Kredi Notu Nasıl Öğrenme ve Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Kredi notunuzu henüz öğrenmediyseniz, sorgulama işlemi yapmak oldukça kolay Findeks adı verilen sistem üzerinden kredi skorunuzu sorgulayabiliyorsunuz.

Daha öncesinde Findeks Kredi Notu’nuzu ve Fazlası Ücretsiz Öğrenin! adlı yazımızda bu hali en hoş ayrıntısıyla maddeler halinde anlatmıştık. Ayrıca, Findeks değilde ayrımlı seçenekler arıyorsanız mevcut bankalarınızın web şubesinden de kredi notunuzu öğrenme ve sorgulama işlemleri yapabilmeniz mümkündür.

Kredi Notum Çok Düşünük Ne Yapmalıyım?

Kredi notunuzu öğrendiniz ve tabloda kredi puanınızın çok düşük olduğunu ayrım ettiyseniz yapmanız gereken bazı şeyler mevcut Çünkü, hiçbir kredi notu aynı seviyede kalmaz ve her ayın ikinci haftasında güncellenir.

Örneğin; bankaları daha fazla kullanmanız, borçlarınızı zamanında ödemeniz gibi etkinler size bu mevzuda faydalı olacaktır. Çok daha detaylı bir bilgi arıyorsanız biz, Findeks kredi notu artırma yahut yükseltme yöntemleri adlı bir mevzu altında her şeyi sizlere anlatmıştık. yeniden göz fırlatmak isterseniz yazımız olduğu yerde tüm canlılığıyla duruyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın