Kredi Notu Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış

Kredi notuyla alakalı doğru bildiğinizi sandığınız ama aslında doğru olmayan yanlış bilgileri bırakın. Kredi notu hakkında doğru bilinen yanlışlar bu yayında.

Kredi Notu Hakkında Doğru Bilinen 6 YanlışKredi Notu Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış
Kredi notu hakkında doğru bilinen yanlışlara ilişkin gerçekler.

bireylerin, bankalar yahut finans kuruluşları ile geçmişte ve bugün yapılan birçok finansal hareketlenmenin yansıması olan kredi notu hakkında doğru bilinen ama aslında yanlış olan birkaç yaygın bilgi var

Kredi ürünleri kullanımı başta olmak üzere bireylerin ödeyecekleri nema oranlarını bile belirleyebilecek ölçüde olan kredi notuyla alakalı doğru bilinen yanlışları yazdım. Sizinde doğru zannettiğiniz ama aslında yanlış olan bilgilerin doğrusunu derhal öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kredi kullanım yoğunluğu artarsa kredi notu düşer

Yanlıştır. Ödemelerinizin sürekli düzenli olarak yapılması halinde kredi kullanım yoğunluğu kredi notunuzun düşünmesine neden olmaz. Aksine ödemelerinizin vaktinde yapılması durumunda kredi kullanım yoğunlu, puanınızın yükselmesini sağlayabilir. var durumda kredi ürünlerini kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir bireyin kredi notu, daha önce hiç kredi ürünleri kullanmayan yahut az kullanan bir bireye nazaran daha yüksek olabilmektedir.

Kredi ürünlerini daha önce hiç kullanmamış olan bir bireyin kredi notu yüksek olur

Yanlıştır. Kredi ürünlerini (kredi, kredi kartı vb.) daha önce hiç kullanmamış bir bireyin, bankalar ve finans kuruluşları tarafından ödeme performansı bilinemediği için kredi notu yüksek olmaz, hatta hiç kredi puanı hesaplanamamış dahi olabilir. Hiç kredi ürünleri kullanmayan bir bireyin kredi notu, kredi ürünleri kullanan var bireylerden daha düşük olabilmektedir.

Dönem borcunun tamamının ödenmemesi kredi notunu düşürür

Yanlıştır. Kredi aylık taksitleri azami tutarı ve kredi kartı asgari ödemesi yapıldığı takdirde dönem borcunun tamamı ödenmese dahi kredi notunu düşmez. Söz gelimi, kredi aylık taksitleri ve kredi kartı dönemsel asgari ödeme tutarı yapıldığı takdirde kredi notunda düşme yaşanmaz. lakin asgari ödeme tutarının ödenmediği hallerde kredi notu düşer.

Kredi ve kredi kartı kullanılmazsa kredi notu yükselir

Yanlıştır. Kredi yahut kredi kartı gibi ürünlerin kullanılmaması kredi notunu yükseltmez. Bu ürünler kullanıldığı ve ödemeler düzenli yapıldığı takdirde banka ve finans kuruluşları tarafından ödeme performansı izlenebileceğinden kredi notu yükselebilir ama düşüş olmaz.

var borçlar kredi notunu etkilemez

Yanlıştır. İyi ya da kötü finansal hareketler halinde sonlanan krediler, teminatlı yahuthut teminatsız meydana gelebilecek var borç bakiyeleri ve limitler, kredi notu hesaplamasında dikkate alınmaktadır. Bu nedenle bireyin var borçları ve limitleri kredi notunu etkiler.

Kredi notunu sorgulamak kredi notunu düşürür

Yanlıştır. Kredi notunu öğrenme ve puan sorgulama işlemleri bireylerin kredi notlarını düşürmez. birey istediği kadar kredi notunu sorgulayabilir. Yalnızca sıkça yapılan kredi ürünü başvuruları kredi notunu düşürücü olumsuz etkiye sahiptir.

Dikkate değer diğer yayınlar için ekonomistco anasayfasını ziyaret edebilir, görüş ve önerilerinizi iletişim sayfasından bizlere ulaştırabilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın