Kredi notu

Kredi notuKredi notu
Kredi notu

Günümüzde kredi notu ya da kredi puanı olara k bildiğimiz kişisel derecelendirmeler hiç olmadığı kadar önem yeryüzü etmektedir. Bugün, bankalardan herhangi bir kredi ürününün kullanımı talep ettiğinizde bankalar ilk olara k kredi notunuza bakacaklardır.

Geçmişte kredi kartı borçlarınız ya da kredi kullanım durumlarınızda yaşanan art ödeme performansına bağlı olara k derecelendirilen kredi notu kullanacağınız yeni kredi ürünleri için ne şekilde yanıt alacağınızı ortaya koyacaktır. Kredi talepleri reddedilen çoğu tüketicinin kredi notu müspet olmaması nedeniyle red cevabı almaktadır. Kredi puanında problem olmayan tüketiciler de hâlihazırda mevcut vaziyette istedikleri bankalardan kolaylıkla kredi ürünlerini kullanabilmektedirler.

Kredi notu, esas olara k bir derecelendirme olara k açıklanabilmektedir. En düşük puan 0 iken en yüksek puan 1900 olara k hesaplanmakta ve bu sıralama bazı renklerle belirtilmektedir. En riskli not kırmızı, orta riskli turuncu, az riskli sarı, iyi kredi notu hali da yeşil renkle belirtilmektedir.

Kredi notları daha öncesinde KKB (Kredi Kayıt Bürosu) üzerinden öğreniliyordu. KKB, bu derecelendirmelerin öneminin artırmasından sonra Findeks adını verdiği yeni bir hizmeti duyurdu. Bu hizmet üzerinden tüm tüketiciler risk durumlarını kolaylıkla öğrenebiliyorlar. En merak edilen sorulardan birisi kredi notlarının neye göre belirlendiği oluyor. Henüz bu hesaplamanın algoritması net bir şekilde çözülememiş olsa da esas olara k; ödeme alışkanlıkları, mevcut banka hesapları ve borç durumları, yeni kredi ara yışı ve kullanılan kredilerin miktarı hesaplamalarda baz alınmaktadır. yine de bu hesaplamayı en çok etkileyen faktörün kredi ve kredi kartı borçlarınızın ödeme performansı olduğunu belirtelim.

Örneğin, sürekli ve düzenli bir şekilde vadesi gelen borçlarınızı ödüyorsanız kredi notunuz muhesasen en yüksek düzen de müspet olacaktır. Borçlarınızın ödeme süresini ara sıra geciktiriyorsanız bu düzen az riskli sınıfında yer alacaktır. Daha da kötümser bakıp, bankalarla ödemeler hakkında büyük problemler yaşadığınızı mevcut sayarsak kredi notunuz en riskli düzen de tanımlanacaktır.

Bankalar sizlere kredi ürünlerini kullandırmaya başlamadan önce sizin bu risk raporunuza bakmaktadırlar. Risk raporunuzun halina göre müspet ya da olumsuz art dönüş yapmaktadırlar. Üstelik herhangi bir bankayla çalışmış olmanız ehliyetli çünkü tüm bankalar ve finans kuruluşları birbirleriyle bu bilgileri paylaşmaktadırlar ve kredi notunuza bakmayan bankada yoktur.

Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın