Kredi Kartı İptali ve Kart Kapatma Yolları

Kredi Kartı İptali ve Kart Kapatma YollarıKredi Kartı İptali ve Kart Kapatma Yolları
Kredi ihtiyarı iptali ve kredi ihtiyarı kapatma işlemi nasıl yapılır?

Kredi ihtiyarı iptali ve kredi ihtiyarı kapatma işlemleri için yapılması gerekenler hakkında yazacağım.

Öncelikle önemli olan bir ayrımdan bahsetmek istiyorum. Kredi ihtiyarı iptali ve kredi ihtiyarı kapatma işlemleri arasında ayrım vardır. Eğer, kredi ihtiyarınız çalındıysa ve kaybolduysa bu gibi işlemlerde kredi ihtiyarınızı kötü niyetli kullanım yapılmaması nedeniyle iptal etmeniz gerekir.

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kredi ihtiyarınızı çalınma yahut kaybolmaya karşı iptal etmenin en basit yollarından ilki, bankanızın çağrı merkezini aramanızdır. Bu gibi durumlarda bankalar sizi çok fazla bekletmeden saniyeler içerisinde müşteri temsilcisine bağlarlar ve ihtiyarınızın saniyeler içerisinde iptal edilmesini sağlar.

Diğer yollardan birisi web şubesidir. Bankanıza ilişkin web şubesini yahut mobil uygulamasını kullanıyorsanız, “Kredi Kartı” sekmesinden “Kart İptali” seçeneğinden kredi ihtiyarınızı iptal edebilirsiniz. Bu anlatığım yollar dışında bankanızın fiziki en yakın şubesinden de iptal işlgüveniliri gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır? 

Eğer, kredi ihtiyarınızı bir daha hiç kullanmak istemiyorsanız, iptal değil kapatma işlemi yapmanız gerekir. Kartınızı hiç kullanmamak üzere kapatmak istiyorsanız, karşınıza sonraki yıllarda ihtiyar kullanım ücreti gibi masrafların çıkmaması için dilekçeyle banka şubesine başvuru yapmanız gerekir.

yine de bazı bankalar telefon bankacılığı yoluyla da kredi ihtiyarı kapatma işlgüveniliri gerçekleştirebilmektedir. Telefon bankacılığı yoluyla kredi ihtiyarınızı kapatmadan önce kredi ihtiyarınızın herhangi bir borcu olmadığından güvenilir olmanız gerekir. Kredi ihtiyarı borcunuz olursa, ihtiyarınız borcunuzdan dolayı, borcunuz ödenene kadar kapatılamaz.

Her kredi ihtiyarı kullanıcısı yegâne taraflı olarak, 5464 sayılı Banka ihtiyarları ve kredi ihtiyarları kanunun 25. inci maddesinin ikici paragrafına göre kredi ihtiyarı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.

Kredi Kartı Kapatma İşlemi İçin Dilekçe Örneği

Telefon bankacılığı yahut diğer bazı sebeplerden ötürü kredi ihtiyarınızı kapatma işlgüveniliri yapamıyorsanız, aşağıdaki örnekte belirttiğim şekilde dilekçe yazıp, bankanızın şubesine vermeniz durumunda en kısa süre içerisinde ihtiyarınız kapatılacaktır.

… BANKASI A.Ş. genel MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanıza ilişkin … numaralı kredi ihtiyarı kullanıcısıyım. 5464 sayılı BANKA KARTLARI VE KREDi KARTLARI KANUNU’nun 25. maddesi gereğince alakalı kredi ihtiyarının iptali ve ihtiyarla alakalı sözleşmenin feshedilmesini, BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’in 18. maddesinin iki fıkrasına göre talebimin hangi tarihte alındığına değin şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin yahut doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin tarafıma verilmesini, 4982 sayılı BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU’nun 11. ve 1iki maddesi gereğince,kredi ihtiyarının iptalini ve sözleşmenin feshini takip eden 7 iş günü içinde işlem sonucuyla alakalı tarafıma yazılı bilgi verilmesini talep ediyorum.

Gereğini yeryüzü ederim …/…/2016

Ekler: Nüfus cüzdanı fotokopisi İMZA

Adres:
İsim Soyisim

Bu yazıda kredi ihtiyarı iptal etme ve kredi ihtiyarı kapatma işlemleri arasında bulunan ayrımdan ve bu işlemlerin nasıl yapılacağından bahsettim. Sorularınız olursa bana iletmekten çekinmeyin.


loading...

Yorumunuzu Bırakın