Kredi Kartı Kullanmanın 6 Avantajı

Kredi Kartı Kullanmanın 6 AvantajıKredi Kartı Kullanmanın 6 Avantajı
Kredi kartı kullanmak hangi avantajları sağlar?

Bilinçsiz tüketiciler ekseriyetle kredi kartı kullanımına karşı tedirgin yaklaşıyor ve çoğu kimseyi yanlış yönlendirebiliyorlar.

Aslına bakarsanız kredi kartları amacına uygun ve şuurlu bir şekilde kullanıldığında oldukça yarar sağlayabiliyor.

Kredi kartı kullanarak yapacağınız harcamaları avantajlara çevirebilmek elinizde.

Kredi kartı kullanımın sağladığı avantajları gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Harcamalarınız kayıt altında

Kredi kartından yaptığınız harcamalar giderlerinizi açık ve net bir şekilde görmenizi sağlar. Hatta kredi kartı ekstrelerinde yer meydan sektörel harcama bilgileri yüzünden gıda, giyim, sağlık gibi meydan lara ne kadarlık harcama yaptığınızı kolay lıkla görebilmenizi sağlar.

En güzel yanı da düzenli bir şekilde harcama yaakçak, gelir ve giderlerinizi ortaya koyarak kişisel finans planı yapmanıza olanak sağlar.

iki Güvenlik

Kredi kartı kullanımı güvenlikte sağlar. Cebinizde ya da çantanızda taşıdığınız akça akçaların çalınma ya da kaybolma tehlikesi bulunur. ama kredi kartlarınız çalındığında ya da kaybolduğunda maddi kayıp yaşamazsınız. Bankanızı aradığınız vakit saniyeler içerisinde kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz.

Öte profilden kredi kartları hamiline başka bir deyişle size ilişkin olduğundan dolayı PIN kodunu sizden başka kimsenin bilmemesi gerekir. Bu da güvenlik açısından bir diğer avantajı sağlar.

3. Kredi notu

Ülkemizin bireysel kredi notu sorgulama aracı olan Findeks, kredi ürünü kullanan herhangi bir kişinin kredi notunun daha önce hiç kredi ürünü kullanmamış ya da daha az kullanmış bir kişiye göre daha yüksek olabileceğini belirtiyor.

başka bir deyişle kredi kartı kullanmanız ve düzenli olarak ödeme yapmanız sizin kredi notunuzu da müspet yönde geliştiren bir faktör olmaktadır. Kredi kartı kullanmak bireysel kredi derecenizi yükseltir.

dört Ödüller ve hediyeler

Dün ve bugün yeni kredi kartı kampanyaları duyurulmaya devam etti, ediyor. Her vakit bazı mecbur ihtiyaçlarımız için harcama yapmamız gerekiyor. Bu harcamaları yaparken bankaların sağladığı ödüllerden yararlanmamamız için hiçbir sebep yok.

Örneğin, market alışverişlerinizde ekstra puanlar kazanarak bir sonraki ay harcamalarımızdan puanlar yoluyla tasarruf yapabilirsiniz. Farklı bir örnekleme yapacak olursak, özellikle hava yolu gibi taşıtları sık sık kullanmanız gerekiyorsa, mil kazandıran kredi kartlarını yeğleme etmeniz seyahatlerinizde size avantaj sağlayacaktır.

5. Otomatik ödeme talimatları

Kredi kartı kullanımının bir diğer önemli avantajı da otomatik ödeme talimatları verebilmektir. Normalde faturalarınız için banka hesabınızdan da otomatik ödeme talimatları verebiliyorsunuz ama hesabınızda akça olmasa dahi kredi kartınızla yapacağınız otomatik ödemeler zorda kalmamanız açısından önem taşır.

6. Kolaylık

Son ve diğer bir avantajsa kredi kartı kullanımının oldukça kolay olmasıdır. Bugün neredeyse tüm işletmeler kredi kartıyla ödeme kabul ediyor. Kredi kartıyla ödeme yapmak için satıcılara kartınızı uzatmanız ve dört haneli PIN kodunuzu girmeniz ehliyetli oluyor. Böylece de yukarıdaki tüm avantajları değerlendirebiliyorsunuz.

Kredi kartı kullanmak bireylere avantaj sağladığı gibi ülke ekonomilerine de katkı sağlar. Kredi kartı kullanarak ülke ekonomisine sağladığınız 10 büyük avantajı şuradaki yazıda görebilirsiniz.

Her ay ödeyebileceğiniz tutarlarda harcama yapmaya özen göstermelisiniz. Vadesi gelen borçlarınızı düzenli olarak ödemeyi de ihmal etmemelisiniz. Kredi kartınızı doğru kullanırsanız, ne kadar avantajlı olduğunu göreceksiniz. Bilinçli kredi kartı kullanımı hakkında yazdığımız alakalı yazıya da göz atmayı unutmayın.


loading...

Yorumunuzu Bırakın