Kredi Kartı Kullanımı için Önemli Tüyolar

Kredi Kartı Kullanımı için Önemli TüyolarKredi Kartı Kullanımı için Önemli Tüyolar
Kredi yaşlıı nasıl kullanılmalıdır?

Kredi yaşlıı nasıl kullanılmalıdır veya kredi yaşlıı kullanımı nasıl olmalıdır sorusunun cevabını bilmeden yaşlı kullanan birçok tüketici mevcut

Kimi tüketiciler kredi yaşlılarına lanet okuyorlar ve duyduğum yegâne şey, yaşlı borçlarından yakınmaları oluyor. Bunun muhtemel sebebi de yanlış kredi yaşlılarını doğru bir şekilde kullanmıyor olmalarıdır. Daha önce kredi yaşlıı kullanmanın avantajlı olduğunu kredi yaşlıı kullanmanın avantajları adlı yazımızda yazmıştık. Bu yazı da doğru kredi yaşlıı kullanımı nasıl olmalıdır sorunun cevabını vereceğim.

Her şey çok güzel. Her şeyi biliyoruz, kredi yaşlıı kullanmanın avantajları mevcut ve plastik yaşlı dediğimiz bu şeyler hayatımızın vazgeçilemez bir parçası. Kartınızdan harcama yaparken hesap kesim günün geleceğini ve ödeme yapmak zorunda kalacağınızı aklınızdan çıkarmayın. En temelde önce aylık gelirinizi aşan bir harcamada bulunmayın sonrasındaysa aylık mecbur ihtiyaçlarınız için ödeyeceğiniz paradan arta kalan kısmın üstünde limitinizi kullanmadığınıza güvenilir olun.

Nasılsa öderim. İşte en büyük yanlışın sebebi “Bir fasıla nasılsa öderim.” düşüncesiyle başlıyor. Kredi yaşlıınızı kullanırken hiçbir vakit bu mantıkta olmayın. zaten böyle bir düşünce aklınızdan geçiyorsa kati olarak ödeme yapabileceğinize siz de inanmıyorsunuz demektir.

Taksitte yapıyorlarmış. Gördüğüm, duyduğum akla en ters düşen yaklaşım taksit uygulamalarıdır. mecbur ihtiyaçlar için taksit uygulaması kullanılabilir lakin isyegâne harcamaları için katilikle taksit kullanılmamalı. Unutmayın ki, taksitle aldığınız her şeyin uzunca bir ödeme dönemi oluyor. Borçlar insan özgürlükle sınırlandırıyor ve gerçekten psikoloji bozuyor. Ben borçlarıyla mesut olan, “Yaşasın! Önümüzdeki ay gene 200 YTL ödemem mevcut !” diyerek sevinen insan görmedim. Peki, siz?

Asgari ödemesi düşük oluyor. Kredi yaşlıı limitleri ve harcamalarınıza nispetle asgari ödeme tutarı umumiyetle düşük oluyor. Birçok kimsede görüyorum, çoğu vakit yalnızca borçlarının asgari ödemesini yapıyorlar. Geçen yıl nihayetinde yürürlüğe giren yeni bir yasaya göre üç dönem üst üste yekûn yaşlı borcunu ödemeyen tüketicilerin kredi yaşlıı kullanımı engelleniyor.  Asgari ödeme yapıyor olsanız bile! Bu sebep le yalnızca asgarisini öderim mantığında olmayın.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Yukarıda umumiyetle tüketicilerin kredi yaşlılarını kullanırken kendilerini kandırmalarına sebep olan birkaç cümlenin çürütmesini yaptım. Şimdi ciddi bir şekilde, yaşlı kullanırken yapmanız gerekenleri anlatmak istiyorum.

Bütçenizi bilin. Bütçe dediğimiz şey, tüm gelir ve giderlerdir. Gelirinizi ve giderlerinizi iyi bilin. Giderler arasında umumiyetle elektrik, telefon, su gibi ödenmesi mecbur ihtiyaç ödemeleri yer alır. Bu ödemeler dışında arta kalan miktarı aşmamaya özen gösterin.

Düzenli takip yapın. Her ay bir şekilde kredi yaşlıı ekstreniz size ulaşıyor. Harcama takibinizi mutlaka düzenli bir şekilde yapın. Ödemelerinizi takip edin.

Dönem borcunuzu ödeyin. Her vakit dönem borcunuzun tamamını ödemeye çalışın. Az önce de belirttiğim gibi yalnızca asgari tutarı ödemek dezavantaj yaratmaktadır. Ayrıca kredi yaşlıı ödemeleri gecikince yaşanabilecek sorunları da her zaman göz önünde bulundurun.

 


loading...

Yorumunuzu Bırakın