Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemlerini nasıl yapabileceğinize yönelik önemli bilgiler bu yayında.

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemiKredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi
Kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi, harcamalarınıza bağlı olarak hesap ekstrenizin düzenlendiği tarihtir. Kredi kartınızın hesap kesim tarihi, kredi kartı ekstresi aracılığıyla ya da bankaların web şube, mobil şube ve telefon bankacılığı hizmetlerinden öğrenilebilmektedir.

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlgüvenilirizi bankanızın şubelerinden, web ve mobil şube ya da telefon bankacılığı yoluyla yapabilmeniz mümkündür. Çoğu banka bir yıl içerisinde en az fazla üç kez hesap kesim tarihi değiştirme sınırı uygular. Bu nedenle hesap kesim tarihinizi değiştirirken, bu kurala dikkat etmeniz gerekir.

Kredi kartı hesap kesim tarihinizi değiştirmenin en basit yolu bankanızın web kanallarıdır. Bankanızın web şubesine giriş yaparak “kredi kartı” seçeneği altından “hesap kesim tarihi değiştirme” ekranına ulaşabilirsiniz. Bu ekranda hesap ekstrenizin ayın hangi tarihlerinde düzenlenmesini istiyorsanız, yeğleme ettiğiniz tarihi girmeli ve işlemi onaylamalısınız. Hesap kesim tarihi, işlemi onayladığınız anda değişir lakin bu ay içerisinde var hesap kesim tarihi geçmiş ise değişiklik ati aydan itibaren geçerli olacaktır.

Hesap kesim tarihinizi değiştirmeden önce bu uyarılara mutlaka dikkat edin:

Kredi kartı hesap kesim tarihi çoğu bankada yılda yalnızca üç kezya mahsus olarak değiştirilebilmektedir. Bu nedenle değişim yapacağınız tarihe karar vermeden önce iyi düşünmeniz gerekir.

Kredi kartı borçlarınızı ödememek kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer aldığından borçlarınızın gecikmeye düşmemesi için en elverişli tarihi seçmeniz önemlidir.  Kredi kartınız için seçeceğiniz yeni hesap kesim tarihinin 10 gün sonrası borcunuzun son ödeme günü olacağından bunu mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, hesap kesim tarihinizi ayın 10. günü olarak seçerseniz, dönem borcunuzun son ödeme tarihi ayın 20. günü olacaktır. Her ay hesap kesim tarihinizde dönem borçlarınız hesaplanır ve ekstreniz düzenlenir. Hesap kesim tarihi gününden itibaren 10 gün içinde de borçlarınızı ödemeniz gerekir.

Yeni tarih seçimi yaparken yeğlemete bulunduğunuz günden itibaren kalan 10 günlük süre zarfında dönem borcunuzu ödeyebileceğinizden güvenilir olmalısınız. Mesela, maaş aldığınız günü dikkate alarak kartınızın hesap kesim tarihini bu doğrultuda seçmeniz daha mantıklı olacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın