Kraliçe II.Elizabeth’in Kredi Notu Kaç?

Kraliçe II.Elizabeth’in Kredi Notu Kaç?Kraliçe II.Elizabeth’in Kredi Notu Kaç?
Kraliçe II. Elizabeth - Görsel: Wikipedia

New York lokasyonlu küresel kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, hazırladığı bir raporda ülkelerin trilyonlarca dolarlık borçlarını gözler önüne serdi. En yüksek payla borca sahip ülkeler arasında monarşiyle yönetilen ülkelerde yer alıyor.

Yalnızca monarşinin yargıç olduğu ülkelere bakıldığında borçların en büyük payının ise İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth’e ilişkin olduğu görülüyor.

S&P’nin hazırladığı raporda, ülke borçlarında monarşilerin yüzde 40’lık bir paya sahip olduğu belirtiliyor. Aynı raporda, Britanya Milletler Topluluğu’nun başı olan II.Elizabeth’in borç hesaplaması yapılırken, aynı Milletler Topluluğu’na bağlı tüm ülkelerin hali göz önünde bulunduruluyor.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth; Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi yüksek “AAA” kredi notuna sahip olan güçlü ülkelerin yanı sıra Barbados ve Jamaika gibi “B” ve Belize gibi “B-” kredi notuna sahip ülkelerinde içinde bulunduğu bir topluluğun başını oluşturuyor.

Öneri: Bireysel Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

yeniden S&P’nin raporu hazırlarken tam yetkiye sahip mutlak monarşiler ile devletin başında sembolik konumları bulunan anayasal monarşiler arasındaki farkı net bir çizgi ile ayırdığını belirtmek gerek. Çünkü, Arap dünyasına egemen olan mutlak monarşiler ise borçlama oranında yüzde 1 gibi çok düşük bir paya sahip.

S&P’nin kredi derecelendirme raporunda anayasal monarşiye sahip ülkelerin gerek politik gerekse ekonomik istikrarlı yapılarının daha öngörülebilir olması nedeniyle yüksek kredi notlarına sahip olduğu belirtiliyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın