Kötü Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Kredi notunuzun kötü olduğunu mu söylediler? Kötü kredi notu ne anlama geliyor, öğrenin.

Kötü Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?Kötü Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?
Kötü kredi notu nedir? - Görsel: Findeks

Bugün ya da muhtemelen yakın bir vakitte kredi notunuzun kötü olduğunu öğrenmiş olabilirsiniz. Peki, kötü kredi notu gerçekten ne söylemek? Anlatacağım.

Bankalara yolu düşen derhal her bireyin kredi notu var. Kredi notu algısını umumi olarak iyi ve kötü olarak ikiye ayırabiliriz.

Kredi notu, bireylerin finansal performanslarına bağlı verilerinden oluşan bir puanlama sistemine verilen addır. Kredi notları; ödeme alışkanlıkları, var borç ve varlık durumları, sürekli kredi arayışı gibi faktörlerden etkileniyor ve hesaplanıyor. En düşük kredi notu sıfır (0), en yüksek kredi notu 1900 olabiliyor. 0-1900 aralığında bahsettiğim faktörler dikkate alınarak her bireyin kredi notu belirleniyor.

Kötü kredi notu riskli oluşu anlatım ederken, iyi kredi notu risksiz oluşu anlatım eder

İyi bir kredi notuna sahip olabilmek için, kredi notunuzun en az 1500 olması gerekir. 1500’in altında puana sahip her bireyin kötü kredi notuna sahip olduğu algılanır. 1500’in altında kredi notuna sahip bireyler çoğu vakit kredi başvuruları ya da kredi kartı limit artırımı gibi taleplerinden menfi cevaplar alırlar. İşte bu nedenle 1500’ün altında puana sahip bireylerin kredi notu kötü olarak algılanıyor.

Söz gelimi, kötü ya da iyi kredi notu algıdan ibarettir; yalnızca riskli ve risksiz kredi notu vardır. Ne söylemek istediğimi daha iyi anlayabilmeniz için bankaların bireylerde gördüğü risk algısı hakkında aşağıdaki kredi notu puan aralığı tablosunu incelemenizi istiyorum:

Kredi notu aralığı Kredi notu hali Bankaların şahsa algısı
0 – 799 Çok riskli Kötünün kötüsü
800 – 1299 Orta riskli Çok kötü
1300 – 1499 Az riskli Kötü
1500 – 1699 İyi İyi 
1700 – 1900 Çok iyi Mükemmel

 

Özetle, kredi notunuz 0-1499 aralığındaysa, kredi puanınız risklidir. Bankalar bu aralıktaki puanları kötü kredi notu olarak algılıyorlar. 1500 ve üstünde bir kredi notuna sahipseniz risksiz, başka bir deyişle iyi kredi notuna aralığına dahil olduğunuz algılanıyor.

Kredi notunuzu bilmiyorsanız, kredi notu öğrenme işlemleri için alakalı bağlantıdan bilgi ve düşünce alabilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın