Kobi’ler neden önemlidir?

Kobi’ler neden önemlidir?Kobi’ler neden önemlidir?
Kobiler

Türkiye‘nin, ülkemizin hala büyüyen bir pazar olduğunu kabul ediliyor. Türkiye özellikle son yıllarda içinde hem ekonomik, hem de sosyal ve siyasal ortamlar olarak inişli çıkışlı bir tablo sergilese de yabancı şirketler için hala büyüyen bir pazar.

Ayrıca, hem üretim hem de servis hizmeti olarak bölgesel bir güç olarak görüldüğünün de altını çizmek gerekir. İç pazarın sunduğu potansiyel pastadan hisse almak isteyen, KOBİ‘lerin dışsatım potansiyellerini bir fırsat olarak gören yabancı stratejik yatırımcılar, ülkemizde varlık göstermeyi yeğleme ediyor.

Türk lirasının değer kaybı kimi çevrelerde endişe ile izleniyor olsa da yabancı yatırımcı için bu değer kaybı fırsat olarak görülüyor. Uzmanlara göre, kur hareketlerinde yaşanabilecek birden hareketler, mevcut görüşmeler üzerinde bazı sorunlara sebep olsa da fon yöneticileri ve aracı işletme ve danışmanları ülkemizin şu anda fırsat yaratan bir ilke olduğu hakkında ortak bir düşünce altında buluşuyor.

ABD’nin en büyük yatırımcı gruplarından Virgin Group‘un CEO’su Richard Branson, Davos Zirvesi‘nde Türkiye’nin çok parlak bir geleceği olduğunu belirterek, Türk lirasının değerinin düşmesini ‘fırsat’ olarak vurgulamıştı.

Öneri: KOBİ Kredileri Nedir?

Yabancı şirketlerin alaka gösterdikleri alanların başında üretim geliyor. Son dönemlerde İspanya ve İtalya başta olmak üzere üretim odaklı ortaklıklara giren AB ülkeleri ile Amerika’lı yatırımcılar için Türkiye hala göreceli olarak işgücü maliyetinde avantajlı olarak görülebiliyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın