Kırmızı Kart Çıkarmanız Gereken 5 Finansal Durum

Kırmızı Kart Çıkarmanız Gereken 5 Finansal DurumKırmızı Kart Çıkarmanız Gereken 5 Finansal Durum
Kırmızı yaşlı çıkarmanız gereken finansal vaziyetler

Akışına bırakmak ve her şeyin yoluna girmesini beklemek çoğu vakit hiçbir işe yarfakatz, bir de finansal hayattan bahsediyorsak, ihtimalinden bile söz edilemez.

Bazen oyun dışında kalacağınızı bilseniz bile kontrolü tfakatmen ele almanız gerekir. Tıpkı Trabzonsporlu futbolcu Salih Dursun gibi.

Birikimden, yatırımdan ve emeklilikten bahseden neredeyse hiç yok. Televizyonlar, gazeteler, arkadaşlarımız ve neredeyse hemen herkes nasıl daha basit nakit harcayabileceğimizin sinyallerini veriyor.

Peki bu vaziyette ne yapacağız?

Kontrolü ele alacağız, yanlış yönlendirmelere ve yaptığımız finansal hatalara kırmızı yaşlıı çıkaracağız.

Acilen kırmızı yaşlıın çıkarılması gereken 5 finansal davranış şöyle:

Yüksek tutarlı ve gereksiz harcfakatlar – kırmızı yaşlı!

Yapfakatmanız gereken gereksiz harcfakatlar, sınırlandırmanız gereken yüksek tutarlı harcfakatlarla işe koyulun. Gereksiz harcfakatların gerçekten gereksiz olduklarını anlfakatnız için alacağınız şeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. İhtiyacınız yoksa işiniz çok daha basit bakın gereksiz harcfakatyı buldunuz.

Yüksek tutarlı harcfakatlarınızı sınırlandırın. lüzumlu mi, gereksiz mi sorgulayın. İndirimleri takip edin, daha azını nasıl ödeyebileceğinizi araştırın. Bir şey alacaksanız daha ucuzunu bulabilirsiniz, ivedi etmeyin bir bilene problem Hatta ücret karşılaştırma siteleri bu anlamda bütçe dostu yardımcı araçlardan, kullanın.

Geldiği gibi giden nakit lar – kırmızı yaşlı!

Daha ne kadar buna devam edebilirsiniz ki? Geldiği gibi gidiyor, gelirse yeniden gidecek. Bu duruma çözüm şart. Harcfakatları azalttığınızda ve nakit nızı dikkatli kullandığınızda, artık gelirinizden çok daha fazla nakit arta kalacak.

Düşük bir gelire sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, düşünmeyin. Bu noktada ne kadar nakit nızın arta kalacağı hiç de önemli değil. Çünkü her gelire göre birikim yapmak mümkün. Gelirinizin en az %10’u ile %30’u arasında birikime nakit ayırmanız gerekiyor olsa da kendi finansal durumunuza göre bir istisna yapabilirsiniz. kafi ki geldiği gibi gitmesin.

Yapılmayan tasarruflar – kırmızı yaşlı!

Tasarruf yapma alışkanlığınız yoksa her ay nakit nızın bir kısmını çöpe atıyorsunuz demektir. Gerçekten tasarruf ihtimalini ve yapılabileceğini bildiğiniz halde tasarrufları düşünmemek nakit nızı çöpe atmakla eşdeğerdir.

Elektrik faturalarınız yüksek geliyorsa azaltabilirsiniz. Market etiketlerini daha detaylı inceleyip daha az ödeyip daha uygununu bulabilirsiniz. Bankanıza hala hesap işletim ücreti mi ödüyorsunuz, yapmayın! Ödemek zorunda olmayacağınız yollar mevcut Bu size bağlı. Bakın bahsettiğim tasarruf önerileri burada.

Düşünüldüğü halde yapılfakatyan yatırımlar – kırmızı yaşlı!

En esas sebebi birikim eksikliği olsa da düşündüğünüz yatırımları hayata bir an önce geçiremiyorsanız, kırmızı yaşlıı cebinizden çıyaşlıın.

5 yıl önce 50 bin lirasını dolara yatıran yatırımcılar, geçen yıl nakit larını yaklaşık 106 bin liraya çıkardılar. Dolar, altın, pay senetleri ve tfakatm; genelde daha güvenli liman olarak görülen mevduat faizi! Birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz birçok yol mevcut Birikimlerinizi yatırımlara çevirin ve yatırım planlarınızı ertelemeyin.

Planlanmayan emeklilik – kırmızı yaşlı!

Belki çok uzak gibi görünüyor fakat eninde sonunda o gün ati En son ne vakit emekliliğinizi düşündünüz, düşündüyseniz de faaliyete geçecek herhangi bir şey yaptınız mı?

Ben genelde bu mevzuda kendimi teşvik edebilmek için yaşlılığımda karşılaşabileceğim en kötü senaryoları düşünüyorum. SGK’ya göre yaklaşık 60 yaş civarında emekli olacağım, Türkiye’de ortalfakat yaşam süresinin de 75 yıl olduğunu göz önünde bulundurduğumda düşünüyorum çalışfakatyacak duruma geldiğimde 15 yıl ne yapacağım? Emeklilik planımı yapmazsam ve emekli olfakatzsam; yaşlılıkla gelen sağlık masraflarını karşılayfakatyacağım, kiramı ödeyemeyeceğim bir sokakta donup öleceğim. Bir de yeni kuşak ve hayırsız evlatlar var! Abarttığımı düşünmeyin, aynı ülkede yaşıyoruz, görmek için haberleri izlemeniz kâfi

Her şey bir yana bugün imkanınız varken emekliliğinizi şimdiden planlayın. Birikim, yatırım ve emeklilik hakkında zorlanıyorsanız üçünü bir arada tfakatmlayabileceğiniz muhteşem bir yol da mevcut Adı bireysel emeklilik. Kendinize bireysel emeklilik planı oluşturarak birikimlerinizi değerlendirmiş olursunuz. Üstelik birikimlerinizle ödeyeceğiniz primlere ek olarak yüzde 25’lik devlet katkısı payından da yararlanabiliyorsunuz. Bireysel emeklilik avantajlarını mutlaka inceleyin.


loading...

Yorumunuzu Bırakın