Kira Beyannamesi ve Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Kira Beyannamesi ve Kira Gelirlerinin VergilendirilmesiKira Beyannamesi ve Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi
Kira beyannamesi nasıl verilir, kimler beyanname vermek zorundadır?

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi ve kira beyannamesine ilişkin durumlar hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz. 2015 yılı içerisinde kira geliri elde eden etkin mükellef sayısının 1,7 milyon seviyesine ulaşması ön görülüyor.

Yıllar önce hazırlanmış olan “kira beyanname sistemi” ilk defa uygulanmaya başladığında mükellef sayısı 1 milyona yakındı. Bu sene içerisinde fazlaca artış bekleniyor. Kira gelirinin beyanında uygulanmaya başlayan yeni sistemde bulunan yüksek önlemlerin etkisi ve özellikle bankalar üzerinden yapılan ödemelerin denetim ü ile birleşince bugüne kadar gelir beyan etmeyen binlerce kişi sisteme dahil edildi.

Bu yeni sistemde, kira gelirleri elde eden mükellefler, vergi yönetimsinin haberdar olduğunu bildirerek, yönetim tarafından hazırlanan taslak beyanların mükellefler tarafından denetim ü ve düzeltimi sonrası onaylanmasını anlatım etmektedir. Daha öncesinden hazırlanmış olan kira beyanname sistemine girerek kimlik bilgileriniz ile denetim yapabilirsiniz. Yeni kira beyannamesi sisteminde kendi adınıza hazırlanmış olan taslak beyanname bulunmaktadır. Taslak beyanların siz mükellefler tarafından onaylanmadığı sürece hiçbir mana anlatım etmediğini belirtelim. Taslak beyannamelerin yalnızca mükelleflere kolaylık olması amacıyla hazırlanmış olduğu belirtiliyor.

Şimdi dilerseniz en çok sorulan soruların cevaplarını verelim.

Kira Beyannamesi Nasıl Verilir?

Eğer sistemde adınıza kayıtlı gayrimenkul, kira ve gider bilgileri yer almıyorsa, lüzumlu bilgileri sisteme kendiniz girerek beyanname oluşturabiliyorsunuz. Sistemde kira geliriniz yanlış yahut noksan yazılmışsa, bu tutarları kendiniz gene sistem üzerinden düzenleyebiliyorsunuz.

İlk defa kira beyannamesi veriyorsanız ve sistem üzerinde herhangi bir yanlışlık yapmak istemiyorsanız, vergi dairelerine zamanla de beyanname verebilirsiniz. Bunun dışında sisteme giriş yaparak, taslak olarak hazırlanmış beyannamenizi göz atarak ve lüzumlu düzelmeleri yaparak onaylama işlemi yapabilirsiniz. Böylece vergi dairesinde kaydınız açılır ve aynı vakitte beyannameniz de alınmış olur.

Kimler Kira Beyannamesi Vermek Zorundadır?

Gayrimenkulden 3 bin 300 YTL ve üzerinde kira geliri elde ediyorsanız, beyanname vermeniz gerekmektedir. Bu tutar altında bir kira geliriniz bulunuyorsa, beyanname vermenize gerek yoktur. lakin bu mevzuda bir istisna olduğunu belirtelim. Şöyle ki, kapital iradı ve iratlarının gayri safi tutarları 97 bin Türk Lirasını aşanlar ve iş yeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen gelirler için istisna uygulaması geçerli olmayacaktır.

Kira geliriniz bir takvim yılı içerisinde 3 bin 300 Türk Lirasını aşıyorsa kira beyannamesi vermek zorundasınız demektir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın