Kipa Kapımda Neden Başarısız Oldu?

Kipa Kapımda Neden Başarısız Oldu?Kipa Kapımda Neden Başarısız Oldu?
Kipa

Geçen yıl ortalarında Tesco Kipa‘nın kipakapımda.com internet sitesinden alışveriş yapmıştım. Aldığım ürünlerin özenle paketlenmesi, tam da söylendiği gibi adresime zamanında teslim edilmesi memnuniyetimi kazanmıştı.

Bildiğim ve güvendiğim bir hipermarkettin internet sitesi üzerinden evimin rahatlığında alışveriş yapmak gerçekten güzeldi. Bir gün öncesinden dolan teslimat kotaları can sıkıcı olsa da bu vaziyet Kipa için işlerin yolunda gittiğinin kanıtıydı bana göre.

Kipa’nın Kipa Kapımda aplikasyonsından yegâne memnun olan ben değildim. Yakın arkadaşlarımında sipariş verdiklerine ve hizmetten fazlasıyla memnun kaldıklarına çok kere şahit oldum.

Yazıya başladığımdan andan itibaren geçmiş zamandan bahsediyorum. Çünkü geçen gün Kipa Kapımda’yı yegânerar kullanmak istediğimde 11 Ocak’ta bu aplikasyonnın sonlandırıldığını öğrendim.

aplikasyonnın internet sitesinde şu açıklama yer alıyor:

Bize Bekleriz!

dost müşterilerimiz, İzmir’de başlattığımız Kipa Kapımda pilot aplikasyonsına 11 Ocak 2016’dan itibaren son verme kararı aldık. Artık tüm gücümüzü size mağazalarımızda her gün daha iyi hizmet vermek için kullanacağız. 2016’da sizi 35 binden fazla ürün çeşidinin bulunduğu mağazalarımıza bekliyoruz.

Kendinizi özletmeyin.

Kipa

Geçen yıl teslimat kotaları bir gün öncesinden dolarken, gördüğüm kadarıyla alaka de varken Tesco Kipa bu aplikasyonsını sebep sonlandırdı, sebep başarısız oldu?

Migros‘un Sanal Market‘i yıllardır ayakta kalabilmişken, CarrefourSA internetten alışveriş sistemini sürdürürken, N11.com ve Hepsiburada.com gibi e-ticaret siteleri esas market ürünleri satışını yapmaya başlamışken, Getir gibi aplikasyonlar popülerliğini artırmaya devam ederken Kipa Kapımda’nın başarısız olmasının sebebi nedir?

  • aplikasyon yanlış şehirde mi denendi, İzmir değil de İstanbul’da olsa vaziyet daha farklı olabilir miydi?
  • aplikasyonnın başındaki ekip mi yanlıştı, yanlış kişilerle mi yola çıkıldı?
  • Açıklamadan tahminle, aplikasyon mağaza cirolarını düşürmüş olabilir miydi?
  • Kipa yegânenolojiye ayak uyduramadı mı?
  • eş aplikasyonlarla müsabakae mağlup mi düştü ya da müsabaka edemeyeceğini mi düşündü?
  • Finansal kaynaklar yanlış mı kullanıldı, aplikasyon şirkete finansal manada çok mu yük oluyordu?

Cevabı bulunması gereken daha birçok soru yazabilirim. eş şekilde proje yapmayı düşünen girişimciler yahut internete açılmak isteyen eş şirketlerin bu sorulara yanıt bulması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten ortada bir başarısızlık söz konusuysa çıkarılacak öykü örnek olacaktır.

Diğer yandan Tesco’nun Türkiye’den çıkacağıyla alakali iddialarda vardı.

Bazı mağazalarını Beğendik‘e satmak için anlaştığı, satış rakamında anlaşamadığı için son anda bu karardan vazgeçildiği de belirtilmişti.

Tesco’nun Türkiye’yle alakali planları sahiden büyük bir sır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın