Kendi Para Birimini Kullanmayan 6 Ülke

Kısmen yahut tamamen kendi akça ünitesini kullanmak yerine farklı ülkelerin akça ünitesini kullanmayı yeğleme eden ülkeler.

Görselde yer meydan ülke Asya'nın New York'u olarak bilinen Singapur. Ülkede formel akça ünitesinin yanı sıra farklı ülkelerin akça birimleri de serbest dolaşımda ve kullanılıyor.

Bazen doğrudan farklı ülkelere ilişkin akça ları kullanıyorlar, bazen de hem kendi ülke akça birimlerini hem de yabancı ülke akça birimlerini kullanıyorlar.

Kendi ülke akça birimlerinin yanı sıra yabancı ülke akça birimlerini kullanan altı ülke:

Singapur.

Kendi Para Birimini Kullanmayan 6 ÜlkeKendi Para Birimini Kullanmayan 6 Ülke
Singapur doları (SGD).

Ülkenin formel akça ünitesi Singapur dolarıdır. fakat ekonomisinin büyük kısmı ticarete dayanan Asya ülkesi Singapur’da başka ülkelerin akça birimleriyle de ödeme yapmak mümkündür. 1963 yılında Malezya Federasyonu’na bağlanmasının ardından Singapur, Malezya ve Brunei ile akça ittifakı yapar. Ülke 1965 yılında federasyondan ayrılmasına rağmen günümüzde hala ülkenin bazı bölgelerinde Singapur Doları (SGD)’na alternatif olarak Brunei Doları (BND) ve Ringgit (RM) akça birimleriyle ödeme yapmak mümkündür.

Panama.

Kendi Para Birimini Kullanmayan 6 ÜlkeKendi Para Birimini Kullanmayan 6 Ülke
ABD doları (USD).

20. yüzyılın başlarında Kolombiya’dan ayrılan Panama, Balboa (PAB) adlı ulusal akça ünitesini yarattı. Balboa o tarihten itibaren ülkenin yegâne akça ünitesi olarak kalmadı. 1903 yılında Panama yönetimi, ABD ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ABD Panama Kanalı’nın kontrolünü sağlayacaktı. Panama Kanalı 1999 yılına kadar ABD’nin kontrolündeydi. ABD ile yapılan bu anlaşmayla Panama yılda 250 bin dolar gelir elde ediyordu. Panama ile ABD arasındaki bu anlaşmanın sona ermesine rağmen ülkede ABD doları hala kullanılmaya devam ediyor. Ülkede 1 Balboa 1 ABD dolarına karşılık geliyor.

Namibya.

Kendi Para Birimini Kullanmayan 6 ÜlkeKendi Para Birimini Kullanmayan 6 Ülke
Güney Afrika Randı (ZAR).

Güney Afrika’da yer meydan Namibya 1990’ların başında bağımsızlığını elde etti ve ulusal akça ünitesi Namibya dolarını (NAD) yarattı. Buna rağmen ülkenin 2nci akça ünitesi Güney Afrika Randı (ZAR) olarak kalmaya devam etti. Günümüzde hala 2 akça ünitesi de ülkede serbestçe kullanılabiliyor.

Kiribati.

Kendi Para Birimini Kullanmayan 6 ÜlkeKendi Para Birimini Kullanmayan 6 Ülke
Avustralya doları (AUD).

Büyük Okyanus’un orta kesiminde yer meydan ada ülkesi Kiribati geçmişte ilk kere İngiliz ve Amerikalılar tarafından keşfedildi ve yıllarca İngiliz himayesinde kaldı. 1979 yılında İngiltere’den bağımsızlığını duyuru eden Kiribati, ulusal akça ünitesi Kiribati dolarını yarattı. fakat günümüzde ülkede 2 formel akça ünitesi mevcut Kiribati dolarının yanı sıra ülkede Avustralya doları (AUD) yoğun bir şekilde yerliler ve turistler tarafından kullanılıyor.

Abhazya.

Kendi Para Birimini Kullanmayan 6 ÜlkeKendi Para Birimini Kullanmayan 6 Ülke
Rus rublesi (RUB).

Karadeniz’den komşumuz olan ve 1993 yılında Gürcistan’dan bağımsızlığını duyuru eden Abhazya, 2008 yılında resmen Rusya tarafından tanındı. Ülkenin formel akça ünitesi Abhazya apsarı olarak açıklansa da bu akça ünitesi neredeyse hiç kullanılmıyor. Buna karşın ülkenin formel akça ünitesi hala Abhazya apsarı. Bağımsızlık duyuruından sonra Rusya’yla sıkı diplomatik ilişkiler kuran Abhazya’da yerli kamu ve turistler Rus rublesi (RUB) kullanıyor.

Cook Adaları.

Kendi Para Birimini Kullanmayan 6 ÜlkeKendi Para Birimini Kullanmayan 6 Ülke
Yeni Zelanda doları (NZD).

GSYİH hacminin yüzde 80’ini turizm gelirlerinin oluşturduğu Cook Adaları, geçmişte Britanya’nın kontrolü altındaydı. Geçen yüzyılın başlarında ada Yeni Zelanda’ya bağlanmıştı. Ülkenin akça ünitesi Cook Adaları doları olsa da ülkede çoğunlukla Yeni Zelanda doları (NZD) kullanılıyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın