Kayıp modül Philae sonunda bulundu

Rosetta uzay aracından ayrılarak 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına inen ve şarjı tükenen uzay modülü Philae bulundu.
Kayıp modül Philae sonunda bulunduKayıp modül Philae sonunda bulundu
Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Rosetta’nın, misyon süresinin bitmesine bir ay kala, 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına inen yalnız güneş ışığı alamadığı için uyku moduna geçen Philae’nin fotoğraflarını yolladığını duyurdu. Rosetta’nın iki Eylül’de çektiği resimlerde Philae’nin kuyruklu yıldızın buzulla kaplı kısmının derinliklerinde olduğu görülürken yeniden de tam yerinin tespit edilemediği anlatım edildi. Modülün yeri tespit edilse de, kopan ve kırılan parçalarından ötürü bir daha çalışacak konuma gelmesinin de imkansız olduğuna vurgu yapıldı. Güneş enerjisiyle çalışan Philae 12 Kasım 2020
Kayıp modül Philae sonunda bulunduKayıp modül Philae sonunda bulundu
14’te kuyruklu yıldıza inmiş, üzerindeki pilin şarjı 60 saat sonra tükenmiş ve enerjisini sağlayabilecek güneş panelleri de gölgede kaldığı için 15 Kasım 2014’te uyku moduna geçmişti. Bilgileri Rosetta üzerinden dünyaya yollayan Philae, 7 ay sonra, 14 Haziran 2015’te, üzerindeki kuyruklu yıldızın güneşe yaklaşması neticesinde yine uyanmıştı. Modülün yine aktive olduğu, Phliae adına açılan Twitter hesabından “Merhaba Dünya! Beni duyabiliyor musun?” mesajıyla duyurulmuştu. Philae’nin üzerinde bulunduğu kuyruklu yıldız, güneşin 185 milyon kilometre yakınına kadar gelmiş ve bu 67P’nin şimdiye kadar yaklaşabildiği en yakın uzaklık olarak kayda geçmişti.   Philae’nin olduğu kuyruklu yıldızı yakından takip eden Rosetta uzay vasıtası ise geçtiğimiz ay kuyruklu yıldızı çevreleyen gaz bulutu içinde oksijen molekülü keşfetmişti.
loading...

Yorumunuzu Bırakın