Kasko Nedir ve Neden Yapılır?

Kasko Nedir ve Neden Yapılır?Kasko Nedir ve Neden Yapılır?
Kasko nedir?

Yeni motorlu araç sahiplerinin çoğunun aklında aynı soru Kasko Nedir? sebep Yapılır ve Yapılmalıdır? Bugün bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Kasko sigortasıyla çokça karıştırıldığı için en başta mecbur araç sigortasının ne olduğunu, ne işe yaradığını anlatalım.

Bildiğiniz gibi eğer herhangi bir aracınız varsa, mecbur trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. mecbur trafik sigortası adından da belli olduğu üzere mecbur dur, bu sigortayı yaptırmayan araç sahiplerinin araçları tespit edildiğinde, araçlar bağlanarak trafik şubelere çekiliyor ve araç sahibine sigorta yaptırmaları için belirli bir süre tanınıyor. Kesilecek olan maddi cezayı da unutmamak gerek.

Peki, mecbur trafik sigortası ne işe yarıyor ve kaskodan farkı ne?

mecbur trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa verebileceğiniz zararları karşılıyor. Bu sigorta sizin aracınıza gelebilecek olan zararları karşılamamaktadır ama kasko sizin aracınıza gelebilecek olan zararları karşılamaktadır.

Şimdi, açıklamaya başlayalım kasko nedir ve kasko sebep yapılır?

Kasko mecbur bir sigorta değildir. Yalnızca istemeniz halinde yapılır ve aracınıza gelebilecek zararları karşılamanıza olanak sağlar. Kasko sigortasındaki teminatlar isteğinize göre düzenlenebilmektedir. Örneğin, yalnızca çarpma ya da çarpılma gibi risklere karşı aracınızı güvence altına alabiliyorsunuz. Çoğu sigorta şirketi kasko ürünlerinde teminat seçmenize olanak sağlar. Terör olayları, kamu hareketleri, oto hırsızlığı gibi risklere karşı aracınıza gelebilecek zararları savunma altına alabilirsiniz.

Aynı şekilde kasko ile herhangi bir kaza esnasında yara almanız durumunda tedavi masraflarınız karşılanır. Sürekli sakatlık durumlarında tazminat alırsınız. En kötü vaziyette ölmeniz halindeyse aileniz (mirasçılarınız) tazminat alabilir.

Eğer bir aracınız varsa ve sürekli trafiğe çıkıyorsanız kasko yaptırma fikrinizi araştırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü ülkemizde çok fazla trafik kazası oluyor ve yaşanan çoğu trafik kazası da yaralanma ya da ölümle sonuçlanabiliyor. Kasko yaptırmanız halinde birçok riske karşı hem finansal olarak cebinizi, kendinizi ve ailenizi güvence altına alabilmeniz mümkün olacaktır. Kasko yaptırmadan önce en iyi ürün için kasko tekliflerini araştırmanızı öneriyoruz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın