Kartınız Çalınır veya Kaybolursa Derhal Yapmanız Gereken 6 Şey

Kredi ihtiyarı ya da banka ihtiyarınız çalındığında yahut kaybolduğunda mutlaka yapmanız ve benzeri durumlarda bilmeniz gerekenler.

Kartınız Çalınır veya Kaybolursa Derhal Yapmanız Gereken 6 ŞeyKartınız Çalınır veya Kaybolursa Derhal Yapmanız Gereken 6 Şey
Banka/Kredi ihtiyarım kayboldu/çalındı ne yapmalıyım?

Kredi ihtiyarım ya da banka ihtiyarım çalındı, ne yapmalıyım diye düşünüyor ve endişeleniyorsanız hakkınız var Çünkü çalınan yahut kaybolan kredi ihtiyarı ya da banka ihtiyarları kötü niyetli kişilerin ellerine geçtiğinde eğer daha önceden önlemi alınmadıysa şifresiz işlemler yapılarak kullanılabiliyor.

Daha da kötüsü çalınan yahut kaybolan ihtiyarınız herhangi bir illegal yöntem için kullanılırsa hukuksal manada örnekleri de olan daha derin sıkıntılere yol açabiliyor.

Kredi ihtiyarı yahut banka ihtiyarınız çalındığında yahut kaybolduğunda yapmanız gerekenler:

Bankanızın çağrı merkezini arayın, bankanıza telefonla ulaşın

İlk yapmanız gereken şey hemen bankanızı aramak olmalı. Bankanızın çağrı merkezini aradığınızda ilk duyacağınız “Kayıp, çalıntı ihtiyar bildirimleri” seçeneğini tuşlayın. Tuşlamanızın ardından müşteri temsilcinizle kaybolan yahut çalınan ihtiyarınızı iptal edin.

Çoğu vakit ihtiyar çalınma ve kaybolma durumları sıklıkla yaşandığından ve ciddi bir sıkıntı olduğundan bankalar sizi beklemekten doğrudan müşteri temsilcinize bağlayacaktır. Hatta bazı bankalar müşteri temsilcisine bağlamadan doğrudan size ilişkin ihtiyarları da iptal edebiliyor.

Arama yapamıyorsanız web bankacılığı gibi alternatif diğer yolları deneyin

Bazı durumlarda tüm olumsuzluklar üst üste gelir. Arama yapamamanız mesele değil. Arama yapmama durumlarında alternatif diğer yolları deneyebilirsiniz. Örneğin, bankanıza ilişkin mobil aplikasyon kullanıyorsanız, mobil aplikasyonya giriş yaparak da “Kayıp-çalıntı” bildirimde bulunabilirsiniz. Diğer profilden bankanızın web şubesinden de aynı bildirimi yapabilmeniz mümkündür.

İnternet şubesi yahut mobil kanallara da ulaşmanız mümkün değilse ve mesai saatleri içinde bu mesele u yaşıyorsanız, doğrudan bankanızın şubesine gidebilirsiniz. Bekleme yapmadan müşteri temsilcisine mesele u iletebilir yahut banka şubelerinde bulunan telefonları kullanarak doğrudan çağrı merkezine ulaşabilirsiniz.

Ne olursa olsun mutlaka yapmanız gereken ilk şey, bankanıza ulaşmak ve mesele u bildirerek ihtiyarınızı kapatmak olmalıdır.

Hesap hareketlerinizi inceleyin, bu gerçekten lüzumlu

Bankanıza ulaşıp, ihtiyarlarınızın güvenliğini denetim altına aldıktan sonra hesap hareketlerinizi mutlaka inceleyin. Hesap hareketlerinizi web şubesi, mobil aplikasyon ve ATM’lerden inceleyebileceğiniz gibi banka şubesinden de hesap dökümü alabilirsiniz.

Kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçmişse harcama yapılmış olması muhtemeldir. Bu nedenle hesap hareketlerinizi incelemeniz ve sizin yapmış olmadığınız harcamaları tespit etmeniz son radde önemlidir. Bu arada kaybolan/çalınan banka ihtiyarınız değil de kredi ihtiyarınız ise harcama hareketlerinizi incelerken “provizyonda bekleyen işlemler” bölümünü de incelemeniz gerekebilir. Çünkü bildiğiniz gibi kredi ihtiyarıyla yapılan harcamalar belirli bir süre sonra dönem içi hareketlerde görünür hale geliyor.

Erkenden önlem almak için banka ihtiyarınız için hesap hareketleri, kredi ihtiyarınız için de dönem içi harcamalar ve provizyonda bekleyen işlemleri denetim etmeyi ihmal etmeyin.

Şüpheli hareketler var mı, harcama itirazında bulunun

Hesap hareketlerinizi incelediğinizde sizin yapmadığınız ve şüpheli gördüğünüz harcamalar için bankanıza itirazda bulunabilirsiniz.

Banka Kartları ve Kredi Kartı mhanezuatında yer meydan 5464’üncü sayılı kanuna göre ihtiyarınız çalındığında, kopymeydan dığında yahut haberiniz olmadan harcama yapıldığında yapılan harcamalara yönelik itirazda bulunabiliyorsunuz. Kanunun “Kartın haksız kullanımı ve sigortmeydan ması” başlıklı 12’nci maddesinde belirtildiği üzere kaybolma, çalınma ve sonrasında harcama yapılma durumlarında ihtiyar sahibi yapacağı bildirimden yirmi dört (24) saat içindeki hukuka aykırı harcamalardan doğacak zararların yalnızca yüzelli (150) Türk lirası ile sorumludur.

Kartınız çalındığında yahut kaybolduğunda bankanıza hali bildirin ve eğer sizin yapmadığınız harcamalar varsa işlem itirazında bulunun. İşlem itirazında bulunmak için bankanızdan talep edebileceğiniz işlem itirazı formunu doldurun. İtirazınıza yönelik sonucu bankanızdan takip edin.

İşlem itirazına yönelik bankanızla mesele yahut anlaşmazlık yaşmanız halinde Banka Kartları ve Kredi Kartı Kanunun 44’üncü maddesinin 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 22’nci ve 23’üncü maddesine dayanarak Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuruda bulanabileceğinizi de unutmayın.

Yapmadığınız harcamalar için suç duyurusunda bulunun

Yüksek limitli kredi ihtiyarı kullanan pek çok tüketici var Bu nedenle konunun üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum. Kartların çalınması/kaybolması halinda başkalarınca yapılan harcamalar suç teşkil etmektedir. Harcama itirazında bulunduktan sonra eylemin suç teşkil ediyor olması sebebiyle aynı vakit da Cumhuriyet Savcılıklarına da suç duyurusunda bulunmanız gerekir.

Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunduktan sonra yaşadığınız mesele un tazmini açısından da özel hukuk hükümlerine binaen hukuk mahkemelerinde var mesele un çözümlenmesini de talep edebilirsiniz.

Herhangi bir mesele yok mu, yeni ihtiyarınızı isteyin

Harcama hareketlerinizi denetim ettiniz ve şüpheli işlem ya da harcamalar tespit etmediyseniz şanslısınız. Kaybolan ve çalınan ihtiyarınızı iptal ettirdiğiniz için bulsanız bile yeniden kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Bankanızla iletişime geçerek yeni ihtiyarınızın hane ya da büro gibi istediğiniz herhangi bir adrese gönderilmesini talep edebilirsiniz. Yeni ihtiyarınız iş günleri içerisinde en geç 10 güne kadar tarafınıza gönderilecektir. Bu arada bankanız yeni ihtiyar talep ettiğinizde ‘ihtiyar yenileme ücreti’ adı altında masraf alabilir. Ekstrenizde görürseniz bilginiz olsun.

Banka kredi ihtiyarım çalındı, kayboldu ne yapmalıyım gibi aklınıza gelebilecek pek çok soruya chaneap vermeye çalıştım. Aklınızda hala sorular var sa bize her vakit yazabileceğinizi ve düşünce alabileceğinizi unutmayın.

Kartınız Çalınır veya Kaybolursa Derhal Yapmanız Gereken 6 ŞeyKartınız Çalınır veya Kaybolursa Derhal Yapmanız Gereken 6 Şey

loading...

Yorumunuzu Bırakın