Karbonhidratı keserek sağlıklı kilo veremezsiniz

Karbonhidratı keserek sağlıklı kilo veremezsinizKarbonhidratı keserek sağlıklı kilo veremezsiniz

Sağlığı menfi şekilde etkilemeden doğru bir şekilde kilo vermek için beslenmenin, vücudun gereksinimi olan gıda öğelerinin kâfi miktarda ve uygun vakitte alınması şart. Doğru sanılan kulaktan dolma bilgilerle bilinçsiz bir şekilde zayıflamanın sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını belirten Acıbadem Adanne Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, sağlıklı kilo vermenin yollarını anlattı. Gündüz'e göre; "Yeterli ve dengeli beslenmek, metabolizmayı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için anne ve fasıla öğünleri atlamamak gerekiyor. fasıla öğünlerle desteklenmeyen bir beslenme programı neticesinde metabolizma hızı düşüyor, aşırı açlık dolayısıyla bir sonraki öğünde fazla miktarda gıda tüketimi gerçekleşiyor. Böylelikle kilo vermek güçleşiyor."

Karbonhidratı keserek kilo verilmez

Karbonhidratlar vücut için esas enerji kaynağını oluşturur. Gün içinde kâfi miktarda karbonhidrat alınmadığında takdirde beyne glikoz göndermek üzere kaslar enerji kaynağı olfasılak kullanılır. Bu da sağlıksız kilo kaybı demektir. Kan şekerini hızlı yükselten kolay şekerler yerine lif içeriği yüksek, sağlık açısından daha faydalı olan kompleks karbonhidratları yeğleme etmelisiniz. Bunu da beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, pirinç yerine bulgur, kinoa ya da kfasılabuğday yeğleme ederek sağlamak mümkün.

Hızlı kilo vermek için şok diyetlere başvurmayın

Diyet yapanların en büyük şikayeti diyete karşı dirençli duramamak oluyor. Bu yüzden de çare kısa vakitte hızlı kilo verdiren şok diyetlerde fasılanıyor seyleyen Gündüz; "Kısa süreli şok diyetlerle hızlıca verilen kilolar ilk anda saadet verse de belli bir vakit sonra durağan döneme geçiliyor ve kilo vermek mümkün olmuyor. Bu hal kişileri umutsuzluğa ve beraberinde aşırı aş yemeye itebiliyor. Şok diyetler yerine kişiye özel beslenme programı için bir diyetisyene danışmak sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi sağlıyor" diye konuştu

loading...

Yorumunuzu Bırakın