Kağıttan pil yaptılar

Kağıttan pil yaptılarKağıttan pil yaptılar

Kağıttan pil yaptılar

ABD’li bilimciler, alelade bir kağıdı, nano teknoloji yüzünden çok ucuz, çok hafif ve süper depolama kapasitesine sahip kuvvetli bir pile dönüşcinsmeyi başardı.

“Kağıt elektroniğini” doğurabileceği belirtilen bu gelişme, elektronik cihazların küçülüp hafiflemesi, hibrid yahut elektronik araçların ileride çok hafif, ufak ve çok uzun ömürlü pillerle çalışması gibi geniş bir meydan için kapıyı araladı. ati vaat eden elektrikli araçların önünde bugün için mevcut olan en büyük engellerden birisi kullanılacak pilin ağırlığı ve kısa hayatı

Proceedings of the National Academy of Sciences isimli dergide yayımlanan araştırmayı yapan, Kaliforniya Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, “gümüş ve karbon nano materyallerinden yapılmış bir mürekkep ile kaplı kağıt yüzeyinden ibaret, çok hafif ve kuvvetli bir elektrik enerjisi depolama kaynağı” oluşturmayı başardı.

Karbon nano tüpleri ve gümüş nano kablolarından oluşan yüzeye sahip kağıt pil, ati için büyük umut vaat ediyor. Bilimciler geçmişte de, silikon nano kabloların kullanımı yüzünden bugünün lityum iyon pillerinin 10 kat güçlendirilebildiğini kanıtlamıştı.

yazıda “Kağıt teknolojisi kullanılarak, düşük maliyetlerle, hafif ve yüksek performanslı enerji depolama olanağının gerçekleştirildiği, pilde kollektörler ve elektrodlar yerine iletken kağıdın kullanıldığı” belirtildi.

Bu tip bir pilin, elektrikli otomobillerin yahut hibrid otomobillerin devinim ettirilmesinde kullanılabileceği, elektronik cihazların daha hafif ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayacağı kaydedildi.

Makalenin yazarlarından Yi Cui, toplumun düşük maliyetli ve yüksek enerjili enerji depolama araçlarına gereksinim duyduğunu vurguladı. Yu Cui, bu yeni tip pili “süper depolama kapasiteli” olarak tanımlayarak, bunun, otomobillerin yanı dizi “yüksek enerji gerektiren her cins alette de kullanılabileceğini” kaydetti. Yu Cui, “kağıt pilimiz çok düşük maliyetli ve şebeke halinde bağlantıya uygun” diye konuştu

Profesör Peidong Yang da yeni teknolojinin ticari olarak çok yakında piyasaya çıkacağını belirtti.

loading...

Yorumunuzu Bırakın