iPhone tam 10 yaşında

Steve Jobs kolay bir cep telefonundan çok yönlü bir teknoloji harikası yarattı. Apple’ın uslu telefonu iPhone 10 yaşında. Peki Apple’ın gündeminde ne var?
iPhone tam 10 yaşındaiPhone tam 10 yaşında
Steve Jobs, 9 Ocak 2007 tarihinde San Francisco’da bulunan Moscone Center’ın sahnesinde merak uyandıran bir sunum yapmıştı. Jobs sunumu sırasında izleyicilere sürekli olarak, ilk defa sunmak istediği “üç yeni üründen” söz etmişti. Macworld konferansının konuklarıysa yer aldıkları buluşmanın esasında yegâne bir Apple ürününe değin olduğunu bir kısa sürede anlamıştı: iPhone. “Mac & i” dergisinin umumi neşriyat yönetmeni Stephan Ehrmann, DW’ye verdiği mülakatta “Aslında ilk uslu telefon iPhone’du. başka bir deyişle hem sörf yapmanıza, hem telefonla konuşmanıza, hem de müzik dinlemenize olanak sağlayan büyüklükte bir ekrana sahip ilk cep telefonuydu” diyor. Bugün yediden yetmişe her uslu telefon kullanıcısı için normal olan şey, o zamanlar devrim niteliğindeydi. iPhone’dan evvelki uslu telefonlar aşırı büyük, göze hitap etmeyen, kullanımı kuvvet cep telefonlarıydı. Sanal klavye iPhone ise buna karşılık yegâne bir tuşla donatılmıştı. tüm bir klavyeye gereksinim duyulduğunda monitörün açılması icap ediyordu. Bugün bunu bütün çocuklar biliyor. Steve Jobs on sene önce yaptığı sunumda “Telefonu tekrar keşfediyoruz” demişti, lakin ortaya çıkan mahsul bir telefondan çok daha fazlasıydı: Her yerde, rahatça kullanılabilen, tam donanımlı bir nevi mobil bilgisayar. Almanya’da neredeyse 14 ila 29 rutubetli arasındaki her insanın başka bir deyişle Almanların üçte ikisinin uslu telefonu mevcut Yetişkinler için arabalar ne kadar normalse, iPhone’lar da çocuklar için o kadar normal. Alman İnternete itimat ve İnternette güvenlik Enstitüsü’nün (DIVSI) bir araştırmasına göre, 3-8 ıslak arası takriben 1,2 milyon çocuk periyodik olarak internete giriyor. Henüz okuma yazma bilmeyen çocuklarsa bazı uygulamalarda parmaklarıyla semboller üzerine tıklayabiliyor. İş dünyası için vazgeçilmez Duisburg-Essen Üniversitesi’nde e-iş ve e-girişimcilik profesörü olan Tobias Kollmann, cihazın iş dünyası için “deyim yerindeyse bir devrim” olduğunu söylüyor. Kollmann, internetin iPhone yüzünden her cebe girdiği ve böylelikle her müşteriyi şirketler için erişilebilir kıldığı görüşünde. Kollmann DW’ye verdiği mülakatta, “Uygulamaların ulaştığı yengi gösterdi ki, alıcılar mobil aygıt üzerinden havale yapmayı sıkça yeğleme ediyor.”
iPhone tam 10 yaşındaiPhone tam 10 yaşında
Profesör Kollmann’a göre iPhone’un yaygınlaşması ile beraber değişime uğrayan ana sektörlerden birisi yolculuk sektörü olmuş. Kollmann, “Konum tabanlı aplikasyonlar yüzünden uslu telefon sahibi insanın nerede bulunduğu kolaylıkla tespit edilebiliyor ve böylelikle insanın yakın çevresindeki otel önerilerinde bulunulabiliyor” diyor. Bu çerçevede yolculuk rezervasyonlarının büyük çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden yapılmaya başlanmış. Bir milyardan fazla iPhone satıldı uslu telefon ticareti büyük bir piyasa oluşturuyor. Rakamlar, pazarın Samsung gibi Google’ın Android işletim sistemiyle çalışan cihazlar tarafından domine edildiğini gösteriyor. Android cihazları pazarın neredeyse yüzde 80’i oluşturuyor. yalnız en büyük kârı iPhone’larıyla Apple elde ediyor, zira kâr marjları rekabetten ciddi oranda daha yüksek. iPhone piyasaya sürüldükten sonraki on Yılda toplamda bir milyardan fazla, muhtelif nesillerden iPhone satılmış vaziyette “Mac & i” umumi neşriyat yönetmeni Stephan Ehrmann, “Açık fasıla farkla en başarılı Apple ürünü olan iPhone, şirketin ana gelir kaynağı” diyor. “Şirketin kasasını devasa biçimde dolduran iPhone satışları Apple’ı dünyanın en değerli şirketi haline getirdi. böylece Apple da dahil olmak üzere pazardaki bütün şirketler de iPhone’a uymak durumunda kaldı.” Ufuktaki mahsül Ehrmann, Apple’ın büyük başarısından bahsederken en büyük problemine değinmeyi de ihmal etmiyor. Şu sıralar şirketin en mühim ayağı çatırdıyor: Son iPhone modeli umulan satış rakamlarına ulaşabilmiş değil. Apple iPhone 7’nin üretimini durdurmuş durumda Ehrmann’a göre, Apple yöneticileri satışların düştüğünü çok iyi biliyorlar ve satılamayacak mahsül üretmeye yanaşmıyorlar. iPad, Apple TV ve Apple Watch gibi ürünler, iPhone’un ulaştığı satış rakamlarına ulaşamadı. Peki 2005’te hayata veda eden Steve Jobs’ın mirasçıları şirketin uzun vadede hayatta kalmasını başarmak için nasıl bir plana sahipler? Stephan Ehrmann, ufukta Apple’ın sürücüsüz ve elektrikli vasıtası Apple Car’ın olduğunu ve ürünün ati senelerde piyasaya çıkabileceğini söylüyor.
loading...

Yorumunuzu Bırakın