iPhone’u bir hafta çalıştıracak pil geliyor

 

Yeni teknoloji çok yakında kullanıcıyı cep telefonları için şarj kablo ve cihazları taşımaktan priz aramaktan kurtarabilecek

Bir İngiliz şirketi, önümüzdeki bir kaç hafta içinde Alem enerji piyasalarında devrim yapacak bir teknolojiyi, hidrojen pili ya da uslu pili Hindistan’da ilk kez günlük hayatta ve büyük ölçekte kullanmaya amade lanıyor.

iPhone’u bir hafta çalıştıracak pil geliyoriPhone’u bir hafta çalıştıracak pil geliyor

Intelligent Energy isimli şirket şu anda iPhone‘ununuzu bir hafta şarj etmeden kullanmanızı ya da otomobilinizi benzin ya da mazotsuz sürmenizi sağlayacak teknolojiyi geliştirmiş ve patentlerini almış yer alıyor

ama teknoloji uslu telefonlar ve otomotiv gibi 2 büyük piyasadan önce Hindistan’ın kırsal kesimlerinde telefonların daha iyi çekmesini sağlayacak bir projede kullanılacak.

Telegraph gazetesinde ayrıntılarıyla verilen habere göre, önümüzdeki bir kaç hafta boyunca Loughborough merkez li Intelligent Energy şirketi, Hindistan’daki baz istasyonlarına enerji sağlayan mazotlu jeneratörleri devreden çıkaracak ve onların yerine 26 bin tane hidrojen yakıt çubuklu samimi yanmalı motor yerleştirecek.

Aşamalı olarak gerçekleştirilecek olan bu plan ile Alem çapında en büyük hidrojen pili kullanımı da ilk kez hayata geçirilmiş olacak.

Teknoloji eski kullanım yeni

bilim insanları aslında bu teknolojinin esasinde yatan hidrojen ve oksijenin reaksiyonundan su ve elektrik elde edilebileceği bilgisine 175 senedir sahip.

ama onlarca senedir fosil yakıtlara civar dostu, pak bir alternatif olarak konuşulan bu teknoloji, şimdiye kadar bir türlü ticari bir yapıt olarak piyasaya sürülmemişti.
Hidrojen pili teknolojisini bir çok otomobil firması deneme olarak yapıp sergiledi ama ticari olarak piyasaya çıkmış değil.

iPhone’u bir hafta çalıştıracak pil geliyoriPhone’u bir hafta çalıştıracak pil geliyor

Intelligent Energy şirketinin çelik plakalar ve geçirgen bir plastik kullanarak daha da geliştirdiği hidrojen pillerini artık cep telefonlarında kullanabilecek kadar ufak ya da dev bir otomobile yakıt sağlayacak kadar büyük yapmak olası

Bu esas teknolojiyi, her bir yakıt çubuğunun içindeki enerji imalat sürecini hususi yazılımlarla denetim ederek, çok değişik alanlarda kullanımını sağlamak olası olabiliyor.

Şirketin ilk 2 büyük hedefi de uslu telefon ve otomotiv sektörleri. Her 2 sektörde de bazı firmalarla ortaklıklar kurmuş.

Intelligent Energy şirketi seneler içinde bu teknolojinin değişik versiyonlarını üretip takriben 2bin değişik patent de almış.

iPhone’unuz ve otomobilinize dayanıklı pil

Şirket, Hindistan’ın cep telefonu baz istasyonları projesinden sonra teknolojinin değişik alanlarda kullanımına yönelmeyi amaçlıyor

Bu teknolojiyi yakın gelecekte hangi alanlarda görebileceğimiz hakkında ise çeşitli rivayetler ve ipuçları mevcut

Apple şirketinin de bu yakıt çubuğu teknolojisiyle alakalı patentleri olduğu biliniyor.

Konuyla alakalı araştırma yapan profesyoneller Apple‘ın bu mevzuda Intelligent Energy ile yakın işbirliği içinde olduğunu da yazdılar.

Intelligent Energy’nin ofislerinde hidrojen pilli bir iPhone6 ve Macbook Air dizüstü bilgisayarı da sergilendi.

Ayrıca şirket şu anda yalnızca Apple mağazalarında satılan bir yakıt çubuklu bir şarj cihazı da üretiyor.

Bir kez yaygınlaştığında bu yakıt çubuğu teknolojisinin tüketiciye sağlayabileceği potansiyel avantajlar ise gayet açık: telefonlarını bir hafta şarj etmeden kullanabilecekler.

Ne zaman?

tükenen kartuşun atılıp yeni bir hidrojen pili kartuşu takılması gerekecek.

Apple şu anda şarj cihazı, kablolar, priz bulma ihtiyacından kurtaracak bu teknoloji için nasıl bir akça ödeyebileceğini hesaplamakla meşgul.

Intelligent Energy şirketi yöneticileri teknolojinin amade olduğunu artık kararı uslu telefon şirketlerinin vereceğini söylüyorlar.

Tahminleri ise bunun 2 sene içinde gerçekleşebileceği yönünde.

Otomobil yakıtı alanında teknolojinin kullanımı hakkında ise Intelligent Energy ismini açıklamadığı bazı otomotiv şirketleriyle anlaşmalar yapmış vaziyette

ama onun haricinde patent almış şirketler de mevcut

Teknolojinin bu alanda kullanılmasının telefonlardan çok daha sonra olacağını düşünüyorlar.

loading...

Yorumunuzu Bırakın