Huawei’den yüksek ısıya dayanıklı pil

Huawei, yüksek ısıya dayanabilen dünyanın ilk uzun ömürlü grafen destekli lityum iyon pili araştırmalarında ehemmiyetli bir gelişme kaydedildiğini duyurdu. duyuru Huawei‘nin Merkezi Araştırma Enstitüsü bünyesindeki bir müessese olan Watt Laboratuarı tarafından Japonya’da tertip edilen 57. Pil Sempozyumu’nda yapıldı.
Huawei’den yüksek ısıya dayanıklı pilHuawei’den yüksek ısıya dayanıklı pil
Huawei’in araştırma sonuçlarına göre, yeni grafen tabanlı ısıya dayanıklı lityum iyon pil teknolojisi yüzünden Li-iyon piller 60 dereceli sıcaklıktaki bir ortamda bile işlevini yerine getiriyor. Bu şu andaki en üst sıcaklık limitinden 10 radde daha yüksek bir dereceye denk düşüyor. Grafen destekli Li-iyon pillerin hayatı alelade Li-iyon pillerin ömründen 2 misli daha uzun olacak. Watt Laboratuvarı baş bilim Danışmanı Dr. Yangxing Li, üç teknolojinin, grafen destekli yüksek ısıya dayanaklı Li-iyon pilin gelişimine katkıda bulunduğuna dikkat çekti. Bunlardan birincisi, elektrolitlerdeki hususi bir katkı yüzünden su izini giderebilir ve elektrolitlerin yüksek sıcaklıklarda buharlaşmasını önleyebilir. İkinci olarak, modifiye edilmiş geniş-kristal NMC malzemeleri katot için kullanılır ve katot tozunun termal kararlılığını sağlamlaştırır. Üçüncü olarak, grafen, Li-iyon pilin daha verimli soğutulmasını sağlar. “Yüksek sıcaklık ortamında şarj ve deşarj testleri yaptık” seyleyen Dr. Li “Çalışma parametreleri aynı olduğunda yapılan testler, grafen destekli yüksek ısıya dayanıklı Li-iyon pilin alelade Li-iyon pillerden 5 radde daha soğuk olduğunu ortaya koydu. 60 radde sıcaklıkta iki binkez şarj edildikten sonra Grafen pilin kapasitesinin yüzde 70’inden fazlasını koruduğu tespit edildi 60 derecelik bir ortamda 200 gün tutulduktan sonra kapasitesinin yüzde 13’ünden azı kayboldu.”
Huawei’den yüksek ısıya dayanıklı pilHuawei’den yüksek ısıya dayanıklı pil
Huawei’in araştırma sonuçları, iletişim baz istasyonlarının depolama sistemlerini de tekrar şekillendirecek. Sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerdeki aleni hava baz istasyonlarında grafen destekli yüksek ısıya dayanıklı Li-iyon pillerin kullanılması, baz istasyonlarının çalışma ömrünü 4 seneden daha uzun bir süreye çıkarabilir. Bu piller, elektrikli araçlar için yüksek sıcaklıklarda yapılan her şarj başına yüksek bir kilometre performansı sağlıyor. Ayrıca mühim miktarda ısı üreten dronların emniyetli bir şekilde çalışmasını da sağlayabilirler. Huawei Watt Laboratuvarı, 2015 senesinde Japonya’da tertip edilen 56. Pil Sempozyumu’nda, 3000mAh’lik bir pilin yüzde 48’ini sadece 5 dakika içinde şarj edebilen süratli şarj teknolojisini de sergiledi. Bu teknoloji çok dikkat çekti. Dr. Li’ye göre, geliştirilmiş süratli şarj edebilen pilleri piyasaya sunan Huawei, Aralık ayı nihayetinde super süratli şarj edebilen bir mobil cihazı kamuoyuyla paylaşacak.
loading...

Yorumunuzu Bırakın