Her şey hızlı internet için

Her şey hızlı internet içinHer şey hızlı internet için

Her şey süratli web için

Çoğumuz fiberoptik web hayali kurarken; bu ufak kasaba süratli web için bakın neler yapıyor.

Ne yazık ki geniş bant web Türkiye’nin her yerine henüz ulaşmış değil. Aslında bu yalnızca bizim sorunumuz değil. İngiltere’nin şimal bölümünde yer meydan takriben 2100 nüfuslu Alston Moor isimli bir kasabanın sakinleri de aynı dertten muzdariptiler. fakat onlar bundan şikayet edip durmak yerine inisiyatifi ellerine aldılar ve kendi fiber optik kablolarını kendileri döşemeye karar verdiler.

Aslında her şey 2002 senesinde servis sağlayıcı firmaların kasabanın nüfusu çok ufak olduğu o bölgeye fiber optik web bağlantısı getirmeyi reddetmesi ile başladı. Alston Moor sakinleri evvel Cybermoor isimli bir küme kurarak bütün kasabaya kablosuz web olanağı sağladılar. peşinden da daha evvel şimendifer yolu inşaatlarında çalışmış ve kablo döşemeyi bilen 2 Alston Moor yerlisinin önerisi ile kendi fiber optik kablolarını kendileri döşemeyi önerdiler. Kasabada herkes elinden geldiği kadar bu çalışmaya muavin oldu. Kimileri malzemeler için akça verdi, kimisi ise traktörünü kullandı.

Alston Moor’da çalışmalar halen devam ediyor. Kasabalılar sene sonuna kadar 20Mbps hızındaki yeni web bağlantılarına kavuşmuş olmayı hedefliyorlar. Newcastle şehri ile kurulacak bağlatının peşinden ise bu hızın
100Mbps’e yükseltilmesi planlanıyor.

loading...

Yorumunuzu Bırakın