Her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor

Her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyorHer 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor

Dünyada her 100 kadından 3'ü erken menopoza giriyor. Erken menopoz rahim kanseri gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarabiliyor. Zamanından önce menopoza girmenin ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğini dile getiren Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör hekim Nuri Ceydeli, "Kadının yaşamında bir dönüm noktası olan menopoza hazırlıklı olmak ve yaratacağı zorlu etkileri önlemler alarak azaltmak gerekir” diye konuştu Ceydeli, erken menopozun 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birisinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birisinde görüldüğünü söyledi.

Genetik yapı ve yaşam tarzı menopoz yaşını tesirliyor

Psikolojik değişiklikler, uykusuzluk, birden terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlar erken menopozun en dikkat çekici belirtileri oluyor. İyi bir analizle kolaylıkla anlaşılabilen erken menopozu etkileyen faktörler arasında ailedeki ana ya da ablanın menopoza girdikleri yaşın önem taşıdığını belirten Op. Dr. Nuri Ceydeli, "Erken menopozda genetik yapı daha tesirli olsa da beslenme, yaşam şekli ya da stres gibi faktörler de menopoza girme yaşını tesirliyor. Araştırmalar; erken menopoza girme sebebinin yüzde 60'ının genetik olduğuna işaret etse de yaşam tarzı, beslenme ve stres gibi faktörler de erken menopozda son radde tesirli oluyor. Erken menopozu etkileyen bir diğer faktör ise coğrafya olabiliyor. Uzakdoğulu kadınların daha geç yaşlarda yahut biraz daha az semptomlarla menopoza giriyor. Bunun sebep i beslenme tarzlarına (soya proteini tüketimi çok fazla), refah düzeyi ve stresin az olmasıdır” diye konuştu

Her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyorHer 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor

Check-up ile birçok hastalığın erken teşhisi mümkün

Ailesinde erken menopoz yaşayan herkesin lüzumlu tıbbi kontrolleri aksattırmadan yaptırmasını öneren Op. Dr. Nuri Ceydeli, erken menopoz belirtilerinden birisi olan tane düzensizliklerinde de uzmana danışılması gerektiğine dikkat çekiyor. Ceydeli, "Adet düzensizliği gibi bir vaziyette altta yatan sebep lerin bazı tetkikler aracılığıyla sorgulanması gerekir. Genetik ve diğer faktörler dışında hastaya tıbbi lüzumlu likten dolayı yapılan bazı cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri de erken menopoza sebep olabilir” diye konuştu Menopoz Check-up uygulamasının menopoza girmiş ve girecek olan kadınlara gerçekleştirilebildiğini anlatım eden Ceydeli, Menopoz Check-up ile kadınların bu süreci daha sağlıklı bir şekilde geçirmesinin, jinekolojik hastalıkların erken tanısı ve tedavisinin, meme sağlığının korunmasının, kemik erimesinin, ateş basması, sinirlilik ve uykusuzluk gibi umumi sağlık sorunlarının giderilmesinin amaçlandığını belirtti.

loading...

Yorumunuzu Bırakın