Hawking: Yıldızlar arası yolculuk gerçek olabilir

Evrenilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, öbür bir senedız sistemine minik bir uzay vasıtası gönderme projesine destek verdi.

Hawking: Yıldızlar arası yolculuk gerçek olabilirHawking: Yıldızlar arası yolculuk gerçek olabilir

Bir nesil boyunca sürecek olan gezita uzay vasıtası trilyonlarca kilometre yol kat ederek en uzağa gönderilen vasıta olacak.

Milyarder Rus işadamı Yuri Milner bilgisayar çipi boyutundaki “uzay gemilerinin” geliştirilmesi için 100 milyon dolar bütçeli bir araştırma programı başlatmış bu projeye Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de destek vemişti.

Yıldızlar arası gezi pek çok insanın rüyası yalnız gerçekleştirilmesi için ciddi teknolojik engeller yer alıyor

Professör Hawking BBC’ye açıklfakatsında bu hayalin tahmin ettiğimizden daha kısa sürede gerçekleşebileceğini dedi

Hawking “Eğer insan cinsi olarak ömür ta kalmak istiyorsak senedızlara açılmamız gerekiyor” diye konuştu

Ünlü fizikçi “Gök ilimciler Alfa Centauri sisteminde dünyaya eş bir gezegenin bulunma şansının makul olduğuu düşünüyor. fakat biz 20 sene içinde karadaki ve uzaydaki teleskoplardan daha fazla bilgi edineceğiz” diye ekledi.

Hawking “Son 20 senedaki ve gelecekteki teknolojik gelişmeler bunu bir nesil içinde öğrenmeyi olası kılabilir” diye konuştu

Hawking Milner’in Breakthrough Foundation adlı ilimsel araştırma girişimlerini fonlayan hususi kuruluşuna ilişkin bu projeyi destekliyor.

kuruluş öbür bir senedıza gezi ederek oradan bilgi gönderebilecek uzay vasıtaları geliştirmenin olası olup olmadığını araştırmaları için bir küme profesyonel ilim insanını bir araya getirdi.

Yıldızlara erişmek için 30 bin sene lazım

En yakın senedız sistemi 40 trilyon kilometre ıraklıkta Bugünün teknolojisi kullanılırsa o sisteme erişmek 30 bin sene sürüyor.

profesyonellar daha fazla araştırma ver geliştirme yaparak gezi süresini 30 senea indirebilecek bir uzay vasıtası yaratmanın olası olabileceği kanısına vardılar.

Projeyi yöneten NASA’nın Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi eski direktörü Dr. Pete Worden “Bundan birkaç sene evvel öbür bir senedıza bu hızda gezi etmenin olası olmadığını söylerdim. fakat profesyonel grubu teknolojik gelişmeler sebebiyle işe yarayabilecek bir kavram olduğunu düşünüyor” diye konuştu

Çip boyutunda yelkenli uzay gemileri

Bu kavrfakat göre uzay vasıtası elektronik cihazlarda bulunan çip boyutuna indirilecek. Daha sonra bu mini uzay gemilerinden bin tanesi dünyanın yörüngesine fırlatılacak. Her birinin güneş yelkeni olacak.

Bu bir yelkenli tekneye benziyor. yalnız yel yerine itici kuvvet fer olacak. Dünyadaki koca bir lazer her bir uzay vasıtasını kuvvetlü biçimde itecek ve böylelikle fer hızının yüzde 20’sine ulaşmaları sağlanacak.

Kulağa ilim kurgu gibi gelse de adını Yuri Gagarin’den meydan Yuri Milner bu cins uzay vasıtalarını yapmanın ve bir ömür süresinde öbür bir senedıza ulaşmanın teknik olarak olası olduğuna inanıyor.

“Tarihi sıçrfakat”

Milner “Bu insan tarihinin büyük sıçrfakatlarından birisi Bundan 55 sene evvel Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Bugün biz öbür senedızlara sıçrfakatya hazırlanıyoruz” diye konuştu

Yıldızlara gidebilecek ilk uzay vasıtalarının inşa edilmesinden evvel aşılması gereken pek çok problem mevcut

Bunlar kameraların, sensörlerin ve öbür cihazların bir çipe sığacak kadar minyacinsleştirilmesi, kuvvetlü bir lazerin birkaç dakika etkisinde kalacak güneş yelkeninin geliştirilmesi ve bu vasıtasın yeni sistemde görüntü alıp bilgileri dünyaya art gönderebilmesi.

Surrey Uzay Merkezi’nde araştırmacı Profesör Martin Sweeting bu projede yer almak istiyor.

Hawking: Yıldızlar arası yolculuk gerçek olabilirHawking: Yıldızlar arası yolculuk gerçek olabilir

Sweeting uyduların boyutunu ve maliyetini düşüren bir şirketin de sahibi.

Sweeting “1980’lerde yaptığımız acayip karşılanmıştı. fakat ufak uydular moda. Bu proje kulağa acayip geliyor fakat tekonoloji artık ilerledi acayip değil yalnızca zor” diye konuştu

College London Üniversitesi’nde Mullard Uzay ilmi Laboratuarı’nda araştırmacı Profesörü Andrew Oates projenin zor olacağı fakat imkansız olmadığını dedi

Oates “Uzay radyasyonu ve toz ortamına dayanıklılık, cihaz hassasiyeti, yüksek kuvvette lazere maruz kalma, uzay vasıtası dengesi ve kuvvet tedariği gibi ciddi zorlukların çözülmesi gerekiyor. Aaa bir insna ömür ı içinde öbür bir senedız sistemine gerçekten erişilebilir mi incelenmesi gereken bir kavram “diye konuştu

Hawking bu ırak hayalin 30 sene içinde gereçeğe dönüşebileceğini ve dönüşmesi gerektiğini düşünüyor.

Hawking “Yıldızları hedeflemekten daha yüksek bir doruk yok. tüm yumurtaları aynı kırılgan sepete koymak akıllıca değil. Dünyadaki ömür göktaşları ya da süpernovalar gibi astronomik olaylar gibi tehlikelerle karşı karşıya” diye konuştu

loading...

Yorumunuzu Bırakın