Havacılık tarihinde çığır açacak

Özel sektörün ilk uzay seferini yapacağı tarih izah edildi

Havacılık tarihinde çığır açacakHavacılık tarihinde çığır açacak

Havacılık tarihinde çığır açaca

uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) özel sektörün ilk ve tecrübe niteliğindeki seferinin 30 Nisan’da yapılması kararlaştırıldı.

Özel sektörün ilk uzay seferini yapacak SpaceX (Space Exploration Technologies Corp.) şirketi, 7 Şubat’ta ek testler yapmak için ertelediği atma işleminin 30 Nisan’da yapılacağını açıkladı.

Uzay ve havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacak, aynı vakitte yörüngedeki uzay istasyonuna ticari yük taşınması alanında yeni bir dehemmiyete girilmesini sağlayacak SpaceX Dragon uzay vasıtasının tecrübe seferi, UUİ’nin astronotları tarafından da heyecanla bekleniyor.

ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılacak Dragon uzay vasıtası uzay istasyonuyla sağ salim ve emniyetli bir şekilde kenetlenebileceğini ispat etmekle mükellef yer alıyor

Şayet bir aksilik olmazsa, tecrübe seferinden sonra bir sene içinde, ikmal malzemesiyle tam yüklü bir Dragon uzay vasıtası UUİ’ye gönderilecek. Uzay mekiklerinin emekliye ayrılmasından sonra ABD’nin uzay istasyonuna göndereceği ilk ikmal uzay vasıtası olacak Dragon kapsülünün UUİ’ye ulaşması birkaç günü bulacak.

1,9 milyar dolarlık sözleşme

California’daki Hawthorne’da kurulu SpaceX firması, uzay istasyonuna 12 kargo seferi için 1,6 milyar dolar, merkezi Virginia’daki Dulles’te bulunan Orbital Sciences şirketi de UUİ’ye 8 ticari sefer için 1,9 milyar dolarlık sözleşme imzalamıştı.

Amerikan uzay mekiklerinin geçen sene nihayetinde emekliye ayrılmasıyla, uzay istasyonuna yapılacak ticari ikmal seferleri de büyük ehemmiyet kazanmış oldu.

Özel sektöre ilişkin uzay vasıtası Dragon ayrıca, uzay istasyonundan bilimsel numunelerin ve tamir için Dünya’ya taşınması gereken bozuk makine parçalarını da art getirerek kilit bir rol üstlenecek.

Uzay mekikleri seferden kaldırıldığından bu yana istasyondan Dünya’ya hacmi biraz büyük hiçbir parça getirilemiyor. İstasyonun ortakları olan ülkelerin hükümetlerine bağlı kurumlar tarafından yapılan ikmal seferlerinde kullanılan Rusya’nın Progress, Avrupa Uzay Kurumunun ATV ve Japonya’nın HTV araçları, Dünya’ya dönüşlerinde istasyonun çöplerini taşımak ve atmosfere girişlerinde yanmak üzere dizayn edilmiş yer alıyor

SpaceX ile birkaç diğer Amerikan şirketi, istasyona astronot taşınması ve Dünya’ya getirilmesi için NASA ile sözleşme yapmıştı.

Bu arada, ABD, istasyona astronotlarının 2016’ya kadar taşınması için 1 milyar dolar yöresinde ödeme yapacak.

UUİ’ye astronot gönderirken basınçlı ya da basınçsız kargo vasıtası olarak yeniden kullanılabilen Dragon kapsülü, uzay istasyonuyla otomatik yahut istenirse elle kumanda ile kenetlenebilme özel liğine sahip yer alıyor

“PayPal”ın kurucusu Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firması, bir sene önce Dragon kapsülünü dünyanın yörüngesine başarıyla yerleştirmiş ve daha sonra kontrollü olarak Büyük Okyanus’a indirmişti.

loading...

Yorumunuzu Bırakın