Hangi saatte hangi içecek?

Gün boyunca, sudan diğer diğer meşrubat lere de yer vermemiz gerekiyor. yalnız saati var!

Yetişkin bir kişinin vücut ağırlığının yüzde 75’i sudan oluşturuyor. Bu oran kişiye, cinsiyete ve yaşa göre değişebiliyor. Başlıca içeceğimiz su olsa da profesyoneller gün boyunca, sıhhatimiz için diğer meşrubat lere de yer vermemiz gerektiğini, organizmamızın sudan diğer sıvılara da ihtiyacı olduğunu söylüyor. yalnız her içeceğin bir saati mevcut Diyetisyen Canan Aksoy meşrubat leri tüketme vakit larını anlattı. İşte hangi içeceği gün içinde ne vakit içmeniz gerektiğinin listesi…

Hangi saatte hangi içecek?Hangi saatte hangi içecek?

hangi saatte ne yemeli

Saat 08.00

Uyanınca 1 bardak ılık su için.

Neden?

Organizma gece boyunca toksin ve artık maddeler üretiyor. Uyku esnasında sıvı kaybı devam ederken, sıvı alımımız duruyor. Bu yüzden uyanır uyanmaz bir bardak su yahut nebat çayı içmeye itina gösterin.

Ne işe yarıyor?

Oda ısısında bekletilmiş bir bardak su içmek, böbrek ve bağırsakların işlevini artırarak vücudu toksin ve artıklardan temizliyor. Cilde pürüzsüz bir manzara kazandırıyor. Bu maddelerin vücuttan atılımını basitleştirmek ve vücudun ısı mekanizmasını gün boyunca dengelemek için sabahın erken saatlerinde sıvı almak çok yararlı.

Öneri: Sabah uyandığınız vakit tıpkı yüzünüzü yıkamak gibi vücudunuzun içini de yıkamanız gerekiyor. İçtiğiniz ılık suya birkaç damla limon yahut greyfurt suyu karıştırabilirsiniz. Dilerseniz su yerine idrar söktürücü yahut toksin atıcı bilhassar içeren nebatsel çaylar da içebilirsiniz.

Kahvaltı

Kahvaltıda bir fincan kahve yahut bir fincan siyah çay için…

Neden?

Günün ilk öğününde sizi uyandıracak meşrubat alternatiflerini yeğleme edin.

Ne işe yarıyor?

Kahve ve çay sinir sistemini uyaran maddeler içerir. Bu maddeler hızla enerji verip zihni açar ve konsantrasyonu artırır. İçerdiği kafein yüzünden gün ortasına kadar sizi zihinsel olarak formda tutar. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırıyor.

Öneri: Kahve içmeyi seviyorsanız, susuzluğu gideren serinletici bir içeceğe ne dersiniz? Bunun için kesif bir kahve hazırlayın. Kahvenizi bir tatlı kaşığı toz şekerle tatlandırıp soğumaya bırakın. İçine birkaç taze nane yaprağı, birkaç karanfil ve parça buz ek edin. Buzdolabında bekletip için.

Saat 10.30

fasıla öğünde bir bardak taze zerzevat suyu yahut süt için.

Neden?

Sabahları saat 10.00 ile 11.00 arasında vücudun su rezervi azalıyor. Kan şekeri düşüyor, yorgunluk ve konsantrasyon azalması kafa gösteriyor. Bu aşamada vücudun yine şarj edilmesi gerekiyor. Organizmayı tazeleyerek güçlendirecek ve kan şekerini düzenleyecek bir meşrubat gerekiyor.

Ne işe yarıyor?

zerzevat suları bilhassa sıcak havalarda terle kaybedilen vitamin ve mineral tuzlarının arka alımını sağlıyor. Ayrıca zerzevatlerde bulunan karbonhidrat yüzünden kan şekerini düzenliyor; konsantrasyonu yükseltiyor. Sütte bulunan karbonhidrat da aynı misyonu kafaarıyla yerine getiriyor.

Öneri: Evdeyseniz zerzevatleri blendırdan geçirip zerzevat suyu hazırlamak kolay yalnız iş yerinde yahut dışarıdaysanız, süt daha kolay erişilebilir bir yeğleme olacaktır. eğer süt içmeyi sevmiyorsanız, sütün içine bir tatlı kaşığı Türk kahvesi koyarak içerseniz, değişik bir tat denemiş olursunuz.

Saat 12.00

Öğle yemeği saati ayran yahut maden suyu için.

Neden?

Çünkü enerjileri yüksektir ve son radde sağlıklıdır.

Ne işe yarıyor?

Ayran, kalsiyum ihtiyacınızı karşılar. Maden sularında bulunan mineraller gün ortası için iyi bir takviye sağlar. Ayran yerine kefir içeceği de kalsiyum 12 ve prebiyotik açından zengindir.

Öneri: Ayranın içine taze nane katarak, nanenin ödem söktürücü özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Nane, maydanoz gibi yeşil yapraklı zerzevatler ödem çözücüdür ve ayrana güzel bir lezzet verirler. Ayrıca maden suyuna yarım limon sıkıp içmek C vitamini almanızı da sağlar.

Saat 15.00

Yemekten sonra hazmı kolay laştıran bir meşrubat seçin.

Neden?

Uykunuzu açacak bir bardak çay size iyi gelecektir.

Ne işe yarıyor?

Hem hazmı kolay laştırıyor, hem de içeriğindeki tein maddesi yüzünden genelde bu saatlerde kafa gösteren uyku halini engelliyor.

Saat 23.00

Yatmadan evvel süt için.

Neden?

Gece uykusuyla beraber büyüme hormonu salgılanır ve bu hormon, yıpranan vücudumuzu onarım eder.

Ne işe yarıyor?

Kemik kesifluğunu savunmaya muavin oluyor. Öneri: Sıcak yahut soğuk bir bardak süt yerine kefir içeceği yahut yoğurt tüketmek de aynı vazifeyi görecektir.

loading...

Yorumunuzu Bırakın