HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİNİN 9 FAYDASI

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİNİN 9 FAYDASI HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİNİN 9 FAYDASI
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, eğer hamilelik esnasında; açıklanlakinyan vajinal kanlakin, amnios sıvısının gelmesi, rahim ağzı yetmezliği, bebeğin eşinin aşağıda olması, daha önce erken doğum, çoğul hamilelik gibi hamileliği tehlikeye düşürecek bir durum yoksa hamileliğin her döneminde cinsel ilişkiye girilebileceğini söylüyor.

“Önemli olan yavaşça devinim etmektir” seyleyen Op. Dr. Betül Görgen, kuruluk, ekstra duygulu serviks ve cinsel ilişki sonrası lekelenme gibi neden ler yüzünden hamilelikte cinsel ilişki sırasında dikkatli devinim etmek gerektiğine işaret ediyor.

Op. Dr. Betül Görgen, dokuz aylık hamilelik boyunca cinselliğe vakit ayırmanızı gerektirecek dokuz neden ve hamilelikte cinsel ilişkinin dokuz faydasını şöyle anlattı.

ORGAZMIN ARDINDAN DAHA İYİ BİR UYKU

hamileler, hamileliğin her döneminde uyku sorunları yaşayabilirler. Özellikle, sık helaya gitme ihtiyacı hamileliğin ilk üç aylık döneminde oldukça rahatsız edicidir. Son üç aylık dönemde de ana adayı, iyice büyümüş göbeğinden dolayı rahat uyuylakinyabilir. Bazı kadınlar da hamilelikteki hormonal değişikliklerden kaynaklı uykusuzluk sorunu yaşarlar. Seks bütün bu uyku sorunlarını ortadan kaldırabilir, çünkü orgazmın derhal arkasından prolaktin hormonu salgılanır, bu da kişinin rahatlamış ve uykulu bir hale girmesine yardımcı olur. Gece uykusunu güzel almış bir ana sabah daha enerjik bir ana demektir.

SEKS AĞRILARINIZI ENGELLER

Birçok hamile bütün gün boyunca gece kendilerini yatağa atmanın hayalini kurar lakin günün nihayetinde yataklarına kavuştuklarında, orada da rahat edemediklerini ayrım ederler. Çabuk büyüyen rahim umumi olarak vücuda büyük yük yükler, bu da bazen ağrılara neden olur. ama seks bu ağrıları engelleyebilir. Orgazm sırasında “sevgi hormonu” olarak da bilinen oksitosin hormonu salgılanır ve bu hormonun ağrıyı engelleme ve ağrı toleransını arttırma gibi özellikleri vardır.

SIK SIK SEKS DAHA AZ HASTALIK

Herkes bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirebileceğiniz hakkında bir şeyler söyler. Bilimsel araştırmalara göre sık sık seks yapan insanlar daha az hasta oluyor. hamile kadınlarda normale göre hâlihazırda baskılanmış bir bağışıklık sistemi vardır. Seks, vücutta hastalıklara karşı savaşan antikorların sayısını arttırır ve bu sayede minik bebeğinizi beklerken en son başınıza gelmesini isteyeceğiniz hastalıklardan korunmuş olursunuz.

DAHA AZ ALTA KAÇIRMA İHTİMALİ

Birçok kadının hamilelikleri sürecince hiç beklemedikleri bir anda, öksürdüklerinde, güldüklerinde ya da bir şeye şaşırdıklarında, altlarına kaçırdığı olmuştur. Pelvik zeminınız, leğen kemiğinizdeki tüm organları tutan bir tramboline eş ve mesanenin kontrolüne yardımcı olur. Seks yapmak pelvik zeminınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Orgazm pelvik kaslarda kasılmalara neden olur. Keyif veren bir egzersiz yapmış gibi olursunuz. İdrar yaparken, idrar akışını durdurmak için kullandığınız kaslar pelvik zemin kaslarıdır.

CİNSEL İLİŞKİ KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

hamilelik boyunca sağlıklı beslenme kan basıncının istenen düzeyde kalmasına yardımcı olur lakin bilimsel araştırmalar cinsel ilişkinin de sistolik kan basıncını (büyük tansiyon) düşürmede tesirli olduğunu göstermiştir. Tansiyonunuzun istenen düzeyde olması bebeğinizin ve sizin sağlığınız ve hamileliğinizdeki riskleri azalttığı için önemlidir. Sağlıklı kan basıncı sizi doğum için suni sancı (indüksiyon) almaktan ve hatta sezaryen ameliyatı olmaktan koruyabilir.

ORGAZM RUH HALİNİZİ İYİLEŞTİRİR

ana adayları bazen hamileliğin zorluklarından bunalabilirler. Yorgunluk hissi ve bir türlü rahat edememek umumi ruh halinizi kötü yönde etkileyebilir. Cinsel ilişki sırasında orgazmla hem ana hem bebek için faydalı olan endorfin hormonu salgılanır, bu da ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca oksitosin hormonu da ana ve baba arasında sevgi ve yakınlığı arttırarak daha mesut bir ilişkiye kapı aralar. Orgazmın bu kadar faydası olduğunu muhtemelen bilmiyordunuz.

DAHA AZ STRES

Bir çiftin hayatında bebeklerini bekledikleri dönem hep güzel hatırlanacak bir vakit dilimi olmalıdır lakin bu dönemin strese neden olduğu vakit lar da vardır. gene strese karşı orgazm bir rahatllakin kaynağıdır. Oksitosin ve endorfinler beyindeki haz merkezlerini devinime geçirir, bu da gerginlik, stres ve hatta depresyonun azalmasını sağlar.

DOĞUM KASILMALARINI BAŞLATIR YA DA İLERLETİR

Meninin içinde prostaglandinler söyleyen rahimin açılmasına ve yumuşlakinsına yardımcı olan bileşenler vardır. Orgazm sırasında da çok fazla oksitosin hormonu salgılanır. Bu hormon aynı vakit da kasılmalara neden olan ve bebeğinizin rahim kanalından geçerek dünyaya gelmesine yardımcı olan hormondur. Vücudunuz doğuma hazırsa, cinsel ilişkide bulunmak doğum kasılmalarının başllakinsını tetikleyebilir. Kasılmalar başladığında, eşinizle birlikte bu kasılmaları karşılıyorsanız onunla yakın devinim ediyor olmaktan ve salgılanan yüksek oksitosin sebebiyle cinsel olarak uyarılmış olabilirsiniz. hamilelik kesesi açılmadığı ve ana adayının suyu gelmediği sürece, doğum kasılmaları sırasında cinsel ilişkiye girmek tlakinmen güvenlidir ve hatta doğum için de faydalıdır. Kulağa biraz tuhaf geldiği için birçok çift böyle bir şeyi denemeyi akıllarından bile geçirmez. lakin kasılmalar sırasında cinsel ilişki doğumu ilerleterek, bebeğin dünyaya daha çabuk gelmesini sağlayabilir.

DAHA ÇABUK İYİLEŞME

hamilelik sürecince güçlendirilen pelvik zemin kasları, bebeğin doğumundan sonra da ana nin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Güçlü bir pelvik zemin bebeğin doğumunu kolaylaştırır, iyileşme süreci de daha az ağrılı olur.

gene de doktorunuza mutlaka hamileliğiniz boyunca cinsel ilişkinin sizin için güvenli olup olmadığını konusunu danışın. Unutmayın, eğer güvenliyse, bu dönemde cinsellikten ırak kalmlakinnız için dokuz sebebiniz mevcut

Hamilelikte bazı kadınların cinselliğe olan alakası artarken, bazılarının da azaldığını anlatan Op. Dr. Görgen, ana adaylarına “Size doğru gelen ve sizi rahat ettiren neyse onu yapın” tavsiyesinde yer alıyor Erkeklere de seslenen Görgen, “Eşler, lütfen ana adaylarını rahat ettirmeye dikkat edin. Hamilelikte ilişkiye girilebiliyormuş diyerek istemediği halde eşinizi ilişkiye zorllakinyın” diyor.

9 fayda CİNSEL İLİŞKİ HAMİLELİK manşet Op. Dr. Betül Görgen Seks 2016-05-26
loading...

Yorumunuzu Bırakın