Hackerlar evlere böyle sızdı

Bilgisayar korsanları bir gün evvel dünyayı etkisine meydan öyle bir saldırı gerçekleştirdi ki bilimkurgu filmleri sanki gerçek oldu.
Hackerlar evlere böyle sızdıHackerlar evlere böyle sızdı
Önceki gün web alemi tarihi günlerinden birini yaşadı. Türkiye’de dahil bir hayli ülkede muhtelif web siteleri ve aplikasyonlara mani olmayı başaran bilgisayar korsanları (hacker’lar) yarattıkları tesir bakımından ezber bozdular. DDos ismi verilen saldırı yöntemini kullanan hacker’lar web sitelerine normal trafiğin (o siteye giren kullanıcı) binlerce sert trafik gönderdiler. Bu da altyapısı yetersiz kalan web sitelerinin çökmesine sebep oldu. Peki fakat bunu nasıl yaptılar? Hacker’lar bu trafiği yaratmak için ilk defa evde kullandığımız internete bağlı ne aygıt varsa onu kullandılar. Çünkü internete bağlı her cihazın bir IP ve DNS kodu (bir çeşit kimlik numarası) yer alıyor yani siz de evde otururken internete bağlı emniyet kameranız, mutfak robotunuz ya da buzdolabınız Amerika’daki bir siteye bağlandı. Twitter’dan, ABD İç güvenliği Bakanlığı’na kadar bir hayli web servisini etkileyen bu saldırıda korsanlar 3-4 saat web erişimini kesmeyi başardı. hücum öylesine büyüktü ki ABD’deki web dünyasının yarısının internet platformlarına erişiminin kesildiği iddia edildi. Peki bu saldırının yegâne gayesi bu platformlara erişimi engellemek miydi? KOD ADI: ‘MIRAI’ Siber emniyet şirketleri saldırının arka planında diğer sebepler olduğunu ileri sürüyor. Flashpoint adındaki siber emniyet şirketi, bir gün evvel Dyn’e (internet sitelerine meydan ismi veren servis) yapılan saldırıda, ‘Mirai’ adında kötü emelli bir yazılım kullanıldığını açıkladı. Mirai’nin hedefinde ise nesnelerin interneti (internet of things-IOT) mevcut diğer bir deyişle şu anda evimizde internete bağlı olarak çalışan emniyet kamerası, alarm sistem, kombi, beyaz eşya gibi bir hayli aygıt Mirai’den olumsuz etkilenebiliyor. Mirai yazılımı yüzünden milyonlarca internete bağlı cihazın şu anda izlenebileceği öne sürülüyor. yani bebeğinizin odasındaki kamera yahut cep telefonu kameranız sizin dışınızda bir hayli yere görüntülerinizi servis ediyor olabilir. Örneğin, bilgisayar korsanları ‘zombi’ ismi verilen internete bağlı emniyet kamera sistemlerini ya da alarm sistemlerini faaliyete geçirebilir. 25 BİN KAMERA Eylül ayında emniyet kameralarının bağlı olduğu sunuculara DDoS hücum gerçekleştirilmişti. Bu saldırı neticesinde 25 bin kameranın şifresi kırılıp görüntüler ele geçirilmişti. Asya ülkelerinin hedefte olduğu saldırıda Çin, cenup Kore, Tayvan ve Vietnam’daki emniyet kamerasına siber korsanlar erişebilmişti. Mirai ise ilk defa 10 Ekim’de ortaya çıkmıştı. Daha önce bir internet sitesine saldırıda kullanılan Mirai, saniyede 620 GB’lık trafikle rekor kırdı. Bu da evvelki gün gerçekleştirilen saldırıda görüldüğü gibi Mirai’yi dünyanın en kuvvetli DDoS saldırı yazılımı yaptı. Yaygın olarak kullanılan ve varsayılan şifreleri deneyen bu yazılım, zayıf şifreye sahip olan cihazları kırabiliyor. Bu yüzden de internete bağlanan cihazların kuvvetli şifrelere sahip olması gerektiği belirtiliyor.
Hackerlar evlere böyle sızdıHackerlar evlere böyle sızdı
ABD’NİN YARISI KARANLIĞA GÖMÜLDÜ Dünyanın en popüler sosyal ağlarından birisi Twitter başta olmak üzere New York Times, Github, Airbnb, PayPal, Amazon SoundCloud ve Spotify’a erişim tamamen durdu. ABD İç güvenlik Bakanlığı ve İngiltere’deki bazı formel kurumların web sitesine saldırıldı ve erişim geçici olarak durdu. TSİ ile 20.00’de başlayan saldırıda internete Türkiye’den de erişim kesildi. ABD’DE SEÇİM ENDİŞESİ Saldırının 8 Kasım’daki başkanlık seçimlerine hazırlık olduğu da belirtiliyor. ABD’de 31 eyalette web üzerinden oy verilebiliyor. Siber saldırının internetten rey kullanmaya mani olabileceğinden endişeleniliyor. ‘TEKRAR YAŞANABİLİR’ SİBER hücum hakkında bütün operatörleri, halk kuruluşlarını, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini (SOME) ve vatandaşları duyarlı olmaları için uyaran Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, şunları kaydetti: “Bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDoS ve benzeri saldırılarda, Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. durumu hazırda küresel servis sağlayıcıların hizmetleri devam ediyor yalnız ABD menşeli yavaşlamalar olabilir.” NSA HESABINI İYİ YAP! Hacker grubu Anonymous’un ‘0HOUR1’ adındaki üyesi, “Dünyadaki tüm hacker’lar bir araya geldiğinde Amerikan ulusal emniyet Ajansı’ndan (NSA) 5 kat büyüktür.(Hürriyet )
loading...

Yorumunuzu Bırakın