HİPHOP STİLİ NEYE HİZMET EDİYOR?

 

HİPHOP STİLİ NEYE HİZMET EDİYOR? HİPHOP STİLİ NEYE HİZMET EDİYOR?
Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

HİPHOP STİLİ NEYE HİZMET EDİYOR?

90larda rap stili ve giyimi çok yaygındı. Bir Ice-T mevcut dı… Bir de “Ice ice babyVanilla Ice hani Madonna‘yla dedikodusu çıkan… McHammer mevcut dı “Can’t touch this” şarkısıyla sempati toplayan…

tekrar de öyle giyinip öyle dolaşan insanların tam olarak ne anlatmak istediklerini anlayamadık… siyah hakları mı? siyah ‘sokak çocukları’ mı? siyah çeteler mi?

Sonra bir Eminem furyası başladı. Esprili sözleriyle şarkıları herkesi fethetti. Hele politikacıları ve hırslı insanları eleştirmesi çok beğenildi. Sonra Eminem kayboldu. tekrar ortaya çıktığındaysa kalın altın zincirler takıyor, çete üyesi gibi davranıyordu.

Son 2 yıldır 90lar stili tekrar moda. Ve rap stili, hip hop stili adı altında çok çok daha güçlü bir şekilde art geldi…

T-shirt kolları gene dirseklere kadar uzuyor. Pantolonlar neredeyse yere düşecek kadar yerlere sarkıyor. Kızlar gene yüksek atkuyrukları yapıp dar pantolonlarla kalça sallıyor. Ne mevcut ki bu stili siyahlardan meydan yanlış bir ‘üniforma’ya çeviren farklı etnisiteden gruplar mevcut artık…

Bu gruplar gece kulüplerinin olduğu büyük şehirlerde birkaç kişi birarada, çalıntı olup olmadığı tanınmayan lüks arabalarla dolaşıyor. Üstlerinde hip hop kıyafetleri mevcut . Şehrin güzel kızlarını tavlamaya çalışırken de  üstlerinde hip hop kıyafetleri mevcut . Uyuşturucu çeteleri olarak yakalandıklarında da üstlerinde hip hop kıyafetleri mevcut . Köşeleri tutarken, tarihi binaları vahşi graffitilerle mahvederken de üstlerinde hip hop kıyafetleri mevcut .

Artık bu kıyafetlerin siyahları temsil ettiğini sanmıyorum. Hatta siyahlar da bu durumdan rahatsızlar; duyuyorum… Hani diyorum bu kıyafetleri giyenleri bir dans ettirsek ne kadar başarılı olurlardı?

HİPHOP STİLİ NEYE HİZMET EDİYOR? HİPHOP STİLİ NEYE HİZMET EDİYOR?

Can't touch this Eminem furya hip hop kıyafetleri hip hop stili manşet 2016-03-27
loading...

Yorumunuzu Bırakın