Gün İçinde Tasarruf Yapabilmenin 10 Yolu

Gün İçinde Tasarruf Yapabilmenin 10 YoluGün İçinde Tasarruf Yapabilmenin 10 Yolu
Gün İçi Tasarruf Yolları

Kazandığımızdan çok harcıyoruz, daha doğrusu harcfakatk zorunda kalıyoruz. Bakın altını çiziyorum zorunda kalıyoruz. Günümüz koşullarında tasarruf yapmak ve geleceği tasarruflarımız yoluyla garantilemek için yeğleme edebileceğimiz farklı bir seçenek yok. Bu sebeple her vakit tasarruf yapmak için tetikte olmalı ve tasarruf yapabileceğimiz tüm fırsatları değerlendirmeliyiz.

Bu fırsatları gün içinde yaşarken yakalayabileceğimiz muhesas anlar mevcut Her birini tecrübelerimle derledim. yalnızca gün içinde aşağıdaki birkaç eyleme dikkat ederek ne kadar tasarruf yapabileceğiniz hakkında düşünce almaya hazırsanız, başlayalım.

1. Evde aş yapın, 200 lira tasarruf sağlayın

Evde yapılan aş, restoranlardan söylenen ya da dışarıdan galip aşlere nazaran ayda vasati 200 lira tasarruf yapmanızı sağlar. Her gün dışarıdan sipariş edeceğiniz yemeğin vasati ücreti 7 lira olsa -ki sizde biliyorsunuz bu çok zor- bütçenize aylık 200 lira kayıp oluşturur. oysa 200 liralık mutfak masrafıyla aylarca aş ihtiyacınızı karşılfakatnız daha tasarruflu hemde sağlıklı olur.

2. Alışveriş listesiyle tasarruf yapın

Daha dün gibi süpermarket hilelerinden bahsettiğimi hatırlıyorum. Bu hilelerden kaçınarak market alışverişlerinizde tasarruf yapabileceğinizi anlatmıştım. En esas nokta marketlere gitmeden aş menüsü ya da alışveriş listesi hazırlfakatktır. Alışveriş günlerinden önce ihtiyacınız olan şeyleri listelerseniz ekstra harcfakatlar yapmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, alışveriş listesi hazırlfakatk market indirimlerini de araştırmanız için size fırsat yaratacaktır.

3. Seyehat yaparken, tasarruf da yapın

Sıklıkla ay içinde uçak ya da otobüs kullanarak yolculuk yapmanız gerekiyorsa, bazı günlerde bilet fiyatlarının ne kadar yüksek olduğunu da biliyorsunuzdur. Rezervasyon yöntemi ve bilet fiyatı karşılaştırma sitelerini kullanarak ucuz biletleri yakalfakatk yolculuk ederken de tasarruf yapabilmenizi mümkün kılar.

dört Şehiriçi ulaşımda da tasarruf mümkün

Öğrencilik döneminde evimle okulum arasında yaklaşık 10 dakika uzaklık mevcut dı. Bisikletimle okula vakit la ulaşım ücretinden epey bir tasarruf yapabiliyordum. İmkanınız mevcut sa bisiklet kullanın. Toplu taşıma da şehiriçi ulaşımda her vakit otomobilden daha karlıdır ve tasarruf sağlar. gene de toplu taşıma kullanamıyorsanız, otomobiliniz içinde yakıt tasarrufu yapabileceğiniz yöntemler de mevcut

5. Evinizden de tasarruf yapın

Eviniz ihtiyacınız olandan çok daha büyükse gün içinde yapabileceğinizden daha az tasarruf yapmak zorunda kalırsınız. Büyük evlerin ısınma, temizlik, onarım gibi durum larda küçük evlerden daha fazla masrafı olur. Küçük evlerde yaşfakatnın ekonomik avantajlarından şurada detaylarıyla bahsetmiştim.

6. Kıyafet harcfakatlarından tasarruf edin

Gün içinde kıyafetlerinizi dikkatlice kullanarak, çabuk yıpranmalarına mani olabilirsiniz. Kıyafetleri özensiz kullanmanız onların ömrünü kısaltıyor ve yeni kıyafetler ise masraflarınızı artıyor.

7. Satın alım aşfakatsında durun ve düşünün

gene gün içinde pek çok defa alışveriş yapıyoruz. Herhangi bir şey satın almaya karar verdiğiniz anda durun ve düşünün, gerçekten alacağınız şeye ihtiyacınız mevcut mı? Alacağınız şey için bugün kaç saat çalıştığınızı ya da çalışmak zorunda olacağınızı düşünün.

8. Harcfakatlarınızı denetim altında tutun

Harcfakatları denetim altında tutmak tasarruf yapabilmenin en kolay yollarındandır. Gelir ve giderlerinizin yekûnını bilirseniz, tasarruf yapmanız çok daha fazla kolay laşır. Bu takip için kişisel finans planı yapabilirsiniz.

9. Kredi kartınızı doğru kullanmaya çalışın

Gün içinde harcfakat yaparken kullandığımız ödeme araçlarından kredi kartları bilinçsiz kullanımlarda bütçemizi derinden etkileyebiliyor. Bu durum da tasarruf yapabilme ihtimalimizi ortadan kaldırıyor. Kredi kartınızı kullanırken; ödeme gücünüzü ve mevcut olan yekûn borcunuzu göz önünde bulundurun. Hatta buradaki doğru kredi kartı kullanım tüyolarına mutlaka göz atın.

10. Eğlenirken de bütçenizden tasarruf edin

Sürekli tasarruf yapmak ve bunun için uğraş vermek kimimizi mesut ederken, bazılarımız içinde can sıkıcı olabiliyor. Peki fakat hiç mi eğlenmeyeceğiz? Elbette eğlenirken, eğlencelere katılırken de tasarruf yapabiliriz, para harcfakatk zorunda değiliz. Mesela, ücretsiz konserler, tiyatro oyunları ya da diğer aktiviteleri takip etmek ve değerlendirmek eğlenirken de tasarruf yapabileceğimiz eşsiz yollar arasında yer alır.

Gün içinde herkes için bazı yaşamsal faaliyetlere dikkat ederek tasarruf yapılabilecek kolay fakat tesirli yollardan bahsettim. Sizinde bu mevzuda önerileriniz mevcut mı?


loading...

Yorumunuzu Bırakın