Güçlenen Dolar ABD’yi Nasıl Etkiliyor

Diğer ülke nakit birimleri karşısında güçlenen, güçlenmeye devam eden dolar ABD'de dahil olmak üzere tüm ülke ekonomilerini etkiliyor.

Güçlenen Dolar ABD’yi Nasıl EtkiliyorGüçlenen Dolar ABD’yi Nasıl Etkiliyor
Güçlenen dolar ABD ekonomisini de tehdit ediyor.

ABD’nin ürem artırımının ardından doların güvenli liman olması birçok ekonomiyi tehdit ediyor. Dolar, gelişenler en başta olmak üzere tüm nakit birimleri karşısında değer kazanıyor.

Güçlenen dolar, yatırımcıları ABD doları cinsinden varlıklara teşvik ediyor ve nakit lar güvenli görülen limana doğru akıyor. Uluslararası Finans Enstitüsü verilerine göre geçen yıl gelişmekte olan ülkelerden 735 milyar dolar sermaye çıkışı oldu.

İşlerin daha kötü gittiği kürsel ve politik ortama nazaran ABD’de ekonomik veriler iyiye gidiyor. ABD’de işsizlik başvuruları geçen 40 yılın en düşük seviyesine indi. ABD, 2014 ve 2015 yıllarında istihdam artışında 1990’lardan bu yana en güçlü 2 yılı geçirdi. Brookings Enstitüsü 2014 yılı ortasında eyalet hükümlerinin harcama ve yatırımlarını arttırdığı için bu durumun daha fazla istihdam artışına sebep olduğunun altını çiziyor olsa da ABD için işler hala yolunda gidiyor. Özellikle petrol fiyatlarının düşmesi de ABD ekonomisini güçlendiren diğer önemli bir faktör. Uluslararası nakit Fonu (IMF) tarafından Ocak ayında yayımlanan Dünya Ekonomisinin Görünümü raporunda ABD’nin en hızlı büyüyen endüstri leşmiş ülke olacağı belirtiliyor.

FED‘in ürem oranlarında 0,25 artışı ve kademeli olarak artışların yapılacağına ilişkin kararı sonrasında ABD Doları ve dolara dayalı taşınır kıymetlerin değerlenmesi de devam edecek gibi görünüyor.

Tüm bu yaşananlar sermaye nin ABD’ye kaymasını ve Amerikalıların alım gücünü artırıyor. fakat doların güçlenmesi dünya ülke ekonomilerinin yanı sıra ABD için de farklı sorunları beraberinde getiriyor. Doların güçlenmesi yalnızca diğer ülkelerde değil, ABD’de de ekonomik sorunlara sebep oluyor.

Güçlü dolar Amerikalı şirketlerin finansal göstergelerine olumsuz yansıyor. Tüm dünyada etkinlikler gösteren büyük ABD’li şirketler gelirlerinin yaklaşık yüzde 40’ını yurt dışı etkinliklerlerinden elde ediyor. Satışlar yabancı ülkede mahalli nakit ünitesi ile yapıldığında gelirler dolara çevrildiğinde kar beklentiyi karşılamıyor.

ABD’de endüstri üretimi Kasım ayında yüzde 0,9 düşerken, Aralık ayında 0,4 düştü. 2015 yılının son çeyreğinde endüstri üretimindeki yıllık düşüş yüzde 3,4 oldu. Perakende satışları da Aralık ayında yüzde 0,1 gerileyerek, 2009’dan bu yana en düşük artışla yüzde 2,1 oldu. 2014 yılında artış yüzde 3,9 olarak gerçekleşmişti.


loading...

Yorumunuzu Bırakın