GRİPTEN KORUNABİLMEK İÇİN BASİT ÖNLEMLER

 

Hava sıcaklık değerlerinin gün boyunca değiştiği mevsim geçişlerinin en sık karşılaşılan hastalığı grip, doğru tedavi edilmezse sinüzit, orta kulak iltihabı gibi önemli sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Özellikle 65 yaş üstü kişiler, kronik yürek akciğer, böbrek ve şeker hastaları, kanser hastaları ve sağlık çalışanları gibi risk grubunda bulunan kişilerin daha dikkatli olmasının gerektiği, bu dönemde öncelikle gripten korunma yollarını bilmek büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, gribin nasıl bulaştığı, tedavisi ve korunma yolları hakkında önemli bilgiler verdi.

Grip hastalarıyla temastan kaçının

Yüksek ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ile seyreden gribe, influenza virüsleri sebep olur. Hastalığın bulaşıcılığı, belirtilerin görülmesinden 1 gün önce başlar ve 7 gün süresince devam edebilir. Enfeksiyon; öksürme, hapşırma, konuşma ve solunum yolu salgılarının ağız, burun mukozası ve göze teması ile yayılır. Öksürük ya da hapşırık sırasında ağız ellerle kapatıldığında virüs ellere, oradan da dokunulan çeşitli yüzeylere bulaşır. Hasta olmayan insanlar bu yüzeylere elle temas eder, ellerini ağızlarına, burunlarına ve gözlerine temas ettirir ve hastalık etkenini alırlar. Bir metrelik uzaklık bulaşma için riskli alandır. Virüs 0-4 °C arasında haftalarca canlılığını sürdürebildiği için kış aylarında daha sık enfeksiyon oluşturur.

profesyonel kontrolünde tedavi olun

Gribal enfeksiyon tedavisinde burnun açık tutulması büyük önem taşır. Burun kapalı olduğunda sinüsler boşalmadığından grip tedavisi daha güç olan sinüzit enfeksiyonuna sebep olabilir. Grip ayrıca östaki borusu tıkanıklığına da yol açarak orta kulak enfeksiyonlarına da dönüşebilir. Bu sebep le grip mutlaka profesyonel hekim gözetiminde tedavi edilmelidir. Grip tedavisinde istirahat etmek oldukça önemlidir. İstirahat süresinin bulaşmayı önlemek için hastalık belirtilerinin geçmesinden bir gün sonrasına kadar sürmesi gerekir. Bol sıvı alınmalı, beslenmeye dikkat edilmeli ve sigara içmemelidir.

Gripten aşıyla korunun

Aşı olmak, gripten korunmada en tesirli yollardan biridir. Aşı yapıldıktan 2-3 hafta sonra vücut influenza virüsünü tanıyarak mücadele edip hastalık oluşumunu önleyebilir. Aşı canlı virüs içermediği için gribe sebep olmaz. Yaş ve kronik hastalıklar sebep iyle risk grubunda bulunan kişilerin, kalabalık ortamlarda çalışanların ve gribe yakalanmak istemeyen herkesin grip aşısı olması gerekir. Grip aşısıyla gripten % 100 korunma sağlandığı söylenemez. ancak grip aşısı, binlerce grip mikrobu içerisinden yalnızca bir yıl önceki en sık karşılaşılan grip mikrobuna karşı koruyucudur. Aşı olunduktan sonra farklı bir virüse maruz kalınırsa gribe yakalanılması mümkündür.

 

GRİPTEN KORUNABİLMEK İÇİN BASİT ÖNLEMLER GRİPTEN KORUNABİLMEK İÇİN BASİT ÖNLEMLER

 

Gribe yakalanmamak için şu önerilere dikkat edin;

Mevsim geçişlerinde hava sıcaklığına aldanmayın, tedbirli giyinin.

Gribal enfeksiyonu olan kişilerle yakın temas halinde bulunmayın

Eğer gripseniz avuç içinize hapşırmayın. tek kullanımlık kağıt mendil ya da peçeteyle ağzınızı kapatın.

El hijyenine özen gösterin. Ellerinizi şüpheli yüzeylere temastan derhal sonra ve kış aylarında normal vakite göre daha sık yıkayın.

grip nasıl geçer grip. gripten korunmak için gripten kurtulmanın yolları manşet 2015-10-19
loading...

Yorumunuzu Bırakın