Google’dan reklam yasağı önlemi

Google, sosyal medyada yalan haberlerin sitelerini reklamcılık ağından çıkarma kararı aldı. Milyonlarca internet sitesi için mühim nakit kaynağı olan Google reklamlarındaki yeni uygulamayla, Facebook ve Twitter gibi platformlardan yalan haber yürüyerek haber sitelerinin gelir kaynakları kesilecek.
Google’dan reklam yasağı önlemiGoogle’dan reklam yasağı önlemi
İnternette düzmece içeriğe sahip bazı haberler üzerinden nakit kazanıldığı tespiti üzerine Google, ‘yalan haberlerin’ yayılmasını durdurma emelli önlem kararı alarak, bu sitelere tanıtım erişim yasağı getirdi. Google, içeriği yanlış gösteren internet sitelerinin AdSense reklamcılık ağını kullanmasını önlemek için bir siyaset değişikliğine gitti. Facebook’un yaldızlı ve yanıltıcı içeriğe ait yasağının düzmece haberler için de geçerli olduğunu ortaya koymak için reklamcılık politikalarını güncellediği anlatım ediliyor. Bu sayede Google, Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinde yalan haber yürüyerek haber sitelerinin gelir kaynaklarını kurutmayı hedefliyor SİTELER İÇİN CİDDİ GELİR sahte haberler konusu, Google’ın iş ağı açısından da ehemmiyet taşıyor. Pek çok reklamveren, şüpheli içeriğin yanında markalarının öne çıkmasını istemediğini belirtiyor. Gerçek ve düzmece haberleri aynı anda barındıran haberleri barındıran sitelere ne olacağı ise merak konusu. düzmece haber sitelerinin tespitinin kolay olmadığını belirten profesyoneller hususi bilgilerinin gerçeklik yahut doğruluk payının ölçümlenmesinin güç olduğunu vurguluyor. Google‘dan konuya ait Reuters’a yapılan açıklamada, yayıncıyı, yayınının içeriğini, amacını gizleyen, haberi yalan katarak anlatım eden ya da yanlış tanıtımı yapan sayfalarda tanıtım hizmetlerinin durdurulacağı belirtildi. ABD’li teknoloji devi Google, söz konusu açıklamanın yalan haber sitelerini kapsadığını onayladı Google ağının bir parçası olan milyonlarca internet sitesinde metin tanıtımlar yerleştirmelerine ruhsat veren AdSense, bir hayli yayıncı için mühim para kaynağı konumunda. ABD SEÇİMLERİ Mİ TETİKLEDİ Google’un bu hamlesinin ardında ise, Facebook ve Twitter’ın, ABD başkanlık seçimlerinde oynadıkları role tepki olduğu iddia ediliyor. Söz konusu sosyal medya siteleri, ABD’deki seçmenlerde yeni reis Cumhuriyetçi adayı Donald Trump lehine olan yanlış yahut Genellikle kötü niyetli bilginin yayılmasına göz yummakla itham ediliyor. Tepkiler üzerine seçimi etkilemede herhangi bir rollerinin bulunmadığını dile getiren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Facebook’taki bütün içeriklerden insanların gördüklerinin yüzde 99’undan fazlası otantik. yalnızca çok ufak bir miktar düzmece haberler ve aldatmacaları kapsıyor” söyledi
Google’dan reklam yasağı önlemiGoogle’dan reklam yasağı önlemi
Yasak GOOGLE’ın sitesini kapsamıyor Google sözcüsü, pazartesi günü duyuru edilen reklamcılık politikası güncellemesiyle alakalı çalışmaların seçim evvelinde başladığını dedi Öte profilden Google’ın yalan haberlere tanıtım yasağını, kendi arama sonuçlarında görünen düzmece haberlerde uygulamadığı da iddia ediliyor. profesyoneller ise, korsanların Google’ın arama algoritmasını çözse bile trafiği paraya çeviremeyeceğini belirtiyor.
loading...

Yorumunuzu Bırakın