Goldman Sachs, GS Bank ile min. 1 dolara hesap açıyor

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs, dijital bankacılık alanında hizmet veren GS Bank ile minimum 1 dolara hesap açmaya başladı.

Goldman Sachs, GS Bank ile min. 1 dolara hesap açıyorGoldman Sachs, GS Bank ile min. 1 dolara hesap açıyor
Goldman Sachs, GSBank.

Online bankacılığın hızla yükselişe geçtiği son yıllarda pek çok banka ürünlerini dijitale kaydırmaya başladı. Dijital dünyaya taşınan banka ürünleri hem bankalar hem de banka müşterileri açısından birçok avantajı beraberinde getiriyor.

Ülkemizde Enpara, CEPTETEB gibi dijital bankacılık hizmetleri ve yenileri eklenen alternatifler bulunuyor. Nisan ayı başında Türk ekonomi Bankası’nın şubesiz bankacılık servisi CEPTETEB’in ilk yılında 250 bin müşteriye ulaştığını öğrenmiştik. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de dijital bankacılığa olan talep her geçen gün artıyor.

Kuşku yok ki bankalara ödediğimiz ürün ve hizmet komisyonlarının düşmesi yahut hiç alınmaması dijital bankacılığı bizim için cazip hale getiriyor. Elbette diğer önemli bir nokta olan dijital bankacılığın mevduatlara verdiği yüksek nemaleri de görmezden gelmek olmaz.

Dijital bankacılık kullanarak avantajlı olan yalnızca bizler değiliz. Bankalarda özellikle şube masraflarını azalttıkları için online kanallarına yönelik stratejilerine odaklanıyorlar.

Goldman Sachs, GS Bank ile dijitalde

Dünyaca ünlü yatırım bankalarından New York merkezli Goldman SachsGS Bank adını verdiği hizmetiyle dijital bankacılık alınında hizmet vermeye başladı. Normal şartlar altında Goldman Sachs’tan yatırım hesabı açmak isteyenlerin milyonlarca doları bulan tutarlarla hesap açması gerekiyor. GS Bank’ta hesap açmak içinse yalnızca 1 dolar ehliyetli oluyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi dijital bankacılık ürünü olan GS Bank’ta müşterilerden herhangi bir ücret alınmıyor ve tasarruflara verilen nema oranları da şu anda rakiplerinin üzerinde. GS Bank, tasarruflara 1.05 oranıyla nema veriyor. GS Bank’ın rekabete girdiği Emigrant Bank’a ilişkin online ürün MySavingsDirect (1.05) dışında verilen nema oranları ise 1 – 0.80 aralığında değişiyor. Dijital tasarruf hesapları dışında nema oranlarının daha da düşük olduğunu belirteyim.

Amerika vatandaşları ve ülkede kanuni olarak ikamet eden yabancı ülke vatandaşları GS Bank’tan birkaç dakikada kolaylıkla hesap açabiliyorlar.


loading...

Yorumunuzu Bırakın