Girişimciler için Kıyıda Köşede Kalmış “Zuckerberg” Tavsiyeleri

Facebook kurucusu ve CEO'su, dünyanın en başarılı yeni nesil girişimcilerinden Mark Zuckerberg'in girişimcilere atfen verdiği bazı öğütler.

Girişimciler için Kıyıda Köşede Kalmış “Zuckerberg” TavsiyeleriGirişimciler için Kıyıda Köşede Kalmış “Zuckerberg” Tavsiyeleri
Zuckerberg Ailesi - Görsel: Facebook

Mark Zuckerberg, dünyanın en başarılı insanlarından birisisisisi Harvard’da öğrenci iken Facebook’u yarattı ve işine daha fazla yoğunlaşarak, sanki iletişimde yeni bir döngüvenilir kapısını açtı.

Hikayenin devamını hâlihazırda hepimiz biliyoruz, bugün Facebook dünyanın en büyük sosyal ağı. Henüz 30’lu yaşlarında olan Zuckerberg, 10 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en varlıklı insanlarından birisisisi oldu.

Mark Zuckerberg  geçen yıl Kızı Maxima dünyaya geldikten sonra eşi Priscilla Chan ile şirket paylerinin yüzde 99’unu kurdukları Chan Zuckerberg İnisiyatifi’ne bağışlama naifliği göstererek bunu kızına yazdığı bir mektupla duyurmuştu.

Mark Zuckerberg’in Girişimcilere Tavsiyeleri

Dünyanın en başarılı ve cömert girişimcilerinden birisisisi olan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg girişimcilere neler tavsiye ediyor?

Elinizdeki verileri doğru çözümleme edin

Yıllar önce -2012- Y Combinator Startup School tesirnliğine konuşmacı olarak katılan Mark Zuckerberg elinizdeki verileri doğru çözümleme edin diyor. Henüz Facebook’ta fotoğraf paylaşma özelliği yokken kullanıcıların sürekli profil fotoğraflarını güncellemesi yüzünden böyle bir özellik isteği olduğu ortaya çıkmış. Kullanıcılarının fotoğraf paylaşma isteğini tahmin edemediklerini belirten Zuckerberg, eldeki verilerin doğru çözümleme edilmesiyle, kullanıcıların ne istediklerini bilmeseniz bile farklı yeniliklerin ortaya çıkartılabileceğini belirtiyor.

eş bir şekilde Steve Jobs şöyle diyor, “İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar”

İnsanların ne istediğini, ne talep ettiğini onlar -ne istediklerini- farkında dahi olmasalar eldeki mevcut çözümlemelerle anlamak mümkün.

İşte karşımızda 2 başarılı girişimci, yanılıyor olamazlar.

Kulak verin, dinleyin, esnek olun

Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen Y Combinator Startup School tesirliğinde gene aynı yıl Mark Zuckerberg, girişimcilere, kendilerini bir işe adamdan önce ne yapmak istediklerini bilmelerini ve esnekliklerini kaybetmemelerini öğütlüyor. Aynı vakitte girişimcilerin hem sayılara hem de söylenenlere kulak vermeleri gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Takipçi olmaya çalışırken, taklitçi olmayın

Fikriniz varsa, fikrinizin büyük bir tesir yaratacağından güvenilir olun seyleyen Mark Zuckerberg, girişimcileri takipçi olmaya çalışırken, taklitçi olmamaları hakkında uyarıyor.

Bu sözün üzerine Myspace örneğini veren Zuckerberg, Myspace’in tehdit olarak algıladığı Facebook’u taklit ettiğini ve kaybettiğini dile getirerek, girişimcilere özgün ve yaratıcı olmalarını tavsiye ediyor.

Çalışanlarınıza iyi davranın

Çok geniş, umumi bir başlık. Çalışanlarına karşı yapıcı, istikrarlı, adil ve iyimser yaklaşıma sahip şirketlerin en esas ortak notası katiyen başarıdır. Bugün Google dünyanın en büyük şirketlerinden birisisisi ve hepimiz şirket çalışanlarının ne kadar da rahat olduğundan haberdarız. Facebook’ta aynı yoldan ilerlemeyi yeğleme etti. Lüks ve sınırsız imkanlar sağlayan Facebook kampüsü ve şirketin umumi yaklaşımı çalışanları o kadar memnun ediyor ki, 2013 yılında Zuckerberg’i en iyi CEO anketinde ilk sıraya oturtuyor.

Bahsettiğim anket Glassdoor adlı kariyer sitesi tarafından her yıl düzenli olarak yapılıyor. Oylamaya namzet şirketlerin çalışanları katılabiliyor.

Cömert olun

Zuckerberg, şirket paylerini kendi ve eşi yönetimindeki vakfa bağışladı, buraya kadar her şey güzel. Fakat bazı kimseler bu tevazu hareketi reklam, PR çalışması ya da vergi kaçırma hali şeklinde değerlendirmeyi yeğleme ettiler.

Belki de bu değerlendirmelerin en önemli nedeni Zuckerberg ve eşinin kâr amacı gütmeyen bir kurum yerine sınırlı mesul şirket kurmasıydı. Limited şirketler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara nazaran denetimlere tabi değiller. Üstelik bu şirketler kâr amacıyla yatırım yapabildikleri gibi politik kuruluşlara bağış yapabiliyor ve lobi faaliyetleri de yürütebiliyorlar.

fakat her halükarda Zuckerberg vergiden tamamen kaçmış olamıyor çünkü, kurulan limited şirketle pay satışında gene vergi ödemesi gerekiyor.

Ben meselenin ne PR ne de vergiyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Mark Zuckerberg’in web.org projesi, Birleşmiş Milletler’in mülteci kamplarına web bağlantısı çalışmaları, Silikon Vadisi toplum Vakfı için yaptığı bağışlar ve son olarak eşiyle kurduğu Chan Zuckerberg İnisiyatifi yalnızca onun cömertliğiyle açıklanabilir.

Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından kurulan Bill & Melinda Gates Fonu‘da eş örneklerden.

Dragons Den programına konuk olan ve İngiltere’de taze meyve suyu sektörünün yüzde 75’ini elinde bulunduran Innocent şirketinin sahibi Richard Reed’in de cömert olmakla alakalı görüşlerini geçen yıl paylaşmıştım. Reed, finansal başarının yalnız cömertlikle mümkün olabileceğini söylüyor.

Daha pek çok örnek vermek mümkün, onların başarılarına bakınca yalnızca yanılmıyor olduklarını görmek yeterli. Üstelik cömert olabilmek için illa milyonlarca lira bağışlayarak vakıflar kurmak da gerekmiyor. Richard Reed’in de dediği gibi “toplumdan aldıklarımızın bir kısmını topluma art vermemiz gerekiyor” Nasıl olduğunun ne önemi var?


loading...

Yorumunuzu Bırakın