Gebelikte Nasıl Sağlıklı Beslenilir ?

Gebelikte Nasıl Sağlıklı Beslenilir ?Gebelikte Nasıl Sağlıklı Beslenilir ?
Gebelikte Nasıl Beslenilir ?

GEBELİKTE NASIL SAĞLIKLI BESLENİLİR?

ana olmak her kadının hayalidir. mesut bir aile ortamını daha da güzelleştirecek olan şey masum bir bebeğin mevcut lığı ve hissettirdiği duygular olarak görülür. Gebelikten saygınlıken kadınların ruhunda artan acıma hissi, bebeğini kucağına almasıyla doruğa ulaşır. ana ve baba olan kişiler hayatları boyunca üzerine titreyecekleri bir canlıya sahiptirler artık.

İnsanların arasındaki sevgi bağını kuvvetlendiren bu güzel olayın sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması gerekir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Hamilelik kimi ana adayları için kolay kimileri için kuvvet bir süreci temsil eder. hekim tavsiyeleri bu dönemi rahat atlatabilmek adına önemlidir. Özellikle beslenme ve egzersiz konusu bebeğin ana karnında başlayan serüvenini sağlıklı geçirmesine yardımcı olur.

Gebelikte Nasıl Sağlıklı Beslenilir ?Gebelikte Nasıl Sağlıklı Beslenilir ?

Gebelikte Beslenme

Beslenme konusu kişiden kişiye değişir. Kulaktan dolma verilere saygınlık etmeden herkes kendi metabolizmasına uygun şekilde gıda ve içecekleri tüketmelidir. ancak bazı noktalar mevcut ki özellikle üzerinde durmak ve bilinçli davranmak gerekiyor.

*Hamile olanların şeker tüketimine dikkat etmesi en önemli noktalardan birisi Şekerli gıdalardan olabildiğince kaçınmak ana ve bebeğinin sağlığı açısından yararlı olacaktır.

*Hamilelerin sıklıkla şikâyet ettiği konulardan olan ödemler için en güzel çare ise bolca su tüketmek.

*Hem kilo hem sağlık açısından yağlı gıdalerden, hamur işlerinden ırak durulmalıdır. Bu mevzuda aşırıya kaçmak  istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

*Fazla yağlı olmayan süt ve peynirin de içinde bulunacağı sabah öğünleri çok önemlidir.

*Sağlıklı bir gebelik ve doğum sonrası için zerzevat tüketimi, ana adaylarının üzerinde durması gereken hususlardan.

*Tavuk, balık ve kırmızı et hem ana hem bebek için ihtiyaç duyulan vitaminlerin vücuda girmesini sağlar. Etlerin iyice pişirilmeden tüketilmemesi gerektiğini belirtelim.

*Baharatlı gıdaler, hazır gıdalar ve gazlı içeceklerde yasaklılar listesinde yer alıyor

*Fazla miktarda kafein alımına sebep olacağından çay ve kahve tüketimini sınırlı tutmak ana adayları için altı çizilmesi gereken noktalardan.

Daha önce de belirttiğimiz gibi kontrol için yeğleme edilen doktorların tavsiyelerine uyarak beslenme programı hazırlamak ve uygulamak hamilelikte sağlık ve moral açısından mühimdir. Elbette bir de stresten kaçınmak gerekir. beden sıhhati ile birlikte ruhun da dinç ve mesut hissetmesi bebeğe yansıyacak, müspet arka dönüşler alınmasını sağlayacaktır.

 

 

loading...

Yorumunuzu Bırakın