Game of Thrones Ekonomisi

Game of Thrones EkonomisiGame of Thrones Ekonomisi
Game of Thrones - Görsel: HBO

Dünyada ve ülkemizde ilgiyle takip edilen sıra ler arasında yer meydan Game of Thrones -Taht Oyunları- dünyadaki ekonomik gelişmelere yönelik bir gönderme yapıyor.

George R. R. Martin‘in epik fantezi serisi Buz ve Ateşin Şarkısı‘ndan televizyona uyarlanan sıra bölüm başına vasati 18 milyondan fazla izleyiciyle ABD’nin en çok izlenen sıra leri arasında yer alıyor.

ABD başta olmak üzere tüm dünyada ve ülkemizde de takip edilen sıra yüzeysel olarak banka ilişkileri, finansman ve borç gibi konulara değiniyor.

sıra de her ne kadar yüzeysel anlatılsa da George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde karakterlerin finansman, krediler, ticaret girişimleri, tasarruf ve borç ödeyememe gibi sorunları üzerinde duruluyor. Örneğin, sıra de kurgulanan Demir Bankası’na kredi başvurusu yapanlar arasında karakterlerden Jon Snow dahi yer alıyor

Bunun dışında babasının ölümüyle Kraliyete yargıç olan Cersei Lannister, gerçeklerle yüzleştiği anda Demir Bankası’na borç ödemeyi hemen durdurmuştu. Cersei, borç alabilmek için parası olduğu bilinen İnanç’a başvuru yaparak, mali destek karşılığında 300 yıl önce yasaklanan İnanç Milisleri’ni kurma izni almıştı. sıra yi izliyorsanız hâlihazırda sonrasında neler olduğunu biliyorsunuzdur…

Öte profilden romanda ve sıra de de yüzeysel olarak Stannis‘in Demir Bankası’yla kredi görüşmesi olduğu görülüyor. Tyrion Lannister ise birçok kimseden saklanan Kraliyet’in borç batağı içinde olduğunu ortaya çıkarıyor.

Washington Post‘un bir haberinde FED’in arakasında duran Amerikan ordusu, romanda adı geçen Demir Bankası arakasında duran Braavos’a benzetiliyor.

Avrupa Birliği ve ABD bankalarının küresel krizde yaşadığı birçok olayın romanın geri planında anlatıldığı göze çarpıyor.

6. dönem için tasdik meydan sıra nin istikbal bölümlerde kredi ilişkileri, tasarruf, borçlanma, ticaret problemleri ve borç ödeyememe gibi ekonomik problemleri geri plandan anlatmaya devam edebileceği düşünülüyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın