Finansal Piyasalar Nedir?

Finansal Piyasalar Nedir?Finansal Piyasalar Nedir?
Finansal Piyasa hakkında birkaç bir şey.

Bilinç bir yatırımcı olmanın esas kaynağı bilgidir. Öğrenilmesi gereken önemli konular arasında da finansal piyasaların ne olduğu yer almaktadır. Yazımızda finansal piyasa nedir? sorusunu sizlere en anlaşılabilir şekilde açıklayacağız.

Finansal piyasaları, fon yeryüzü ve taleplerinin karşılaştığı piyasalar olarak açıklayabiliriz. Finansal piyasalarda fon fazlası olan, farklı bir anlatım yle fazla akçası olanlar ve akçaya ihtiyacı olanların etkileşime geçtiği bir alandır. Bu etkileşim yahut iletişimin belirli kaideler çerçevesinde ve belirli kontrol kuruluşları gözetiminde gerçekleşmesi finansal piyasaları meydana getirir. Finansal piyasalar esas olarak kapital Piyasası ve akça Piyasası olarak 2ye ayrılır. Bu 2 piyasayı birbirinden ayıran asli özellik vade yapısıdır. akça piyasalarında eşleşen fon yeryüzü ve taleplerinde vade 1 yıla kadar olan bir süreyi anlatım ederken, kapital piyasaları ise uzun vadelerde fon yeryüzü ve taleplerinin gerçekleştiği piyasalar olarak tanımlanır.

akça piyasalarında fon fazlası olan ve bu fona ihtiyacı olan yapıların etkileşimleri akça piyasası araçları ile gerçekleşmektedir. Hazine bonosu ve diğer bankacılık ürünlerini bu araçlara örnek olarak gösterebiliriz. akça piyasalarında taraflar arasındaki ilişki borçlar ve alacaklar şeklinde gerçekleşirken, kapital piyasalarında bu durum borçlar ve alacakların yanı sıra; ortaklık etkileşimi doğuran ürünler ve türev ürünler kullanılmaktadır.

Finansal piyasalar, dünyada teknolojinin gelişmesiyle beraber daha geniş kitlelerin rahatlıkla giriş ve çıkış yapabildikleri bir mecra olmuştur. Bu sebeple, finansal piyasaların etkin bir şekilde kullanılması yalnızca kuruluşlar değil bireyler açısından da önemlidir. Finansal manada gerçekleştireceğiniz yatırımlardan önce mutlaka bu manada kendinizi geliştirmenizi ve detayları öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın