Finansal Özgürlüğünüzü Geri Kazanmanızı Sağlayacak 5 Yol

Borçlanarak kaybettiğiniz finansal özgürlüğünüzü arka kazanabilmeniz için kolay ama tesirli öneriler.

Finansal Özgürlüğünüzü Geri Kazanmanızı Sağlayacak 5 YolFinansal Özgürlüğünüzü Geri Kazanmanızı Sağlayacak 5 Yol
Finansal Özgürlük

Şunu kabul edelim ki, hepimiz hayatta çeşitli hatalar yapıyoruz. Kuşku yok ki, yaptığımız en pahallı hataların başında da finansal hatalar geliyor.

Yapılan en kötü finansal hatalar listesinin en tepesinde gereksiz harcama lar yoluyla borç yükü altına girmek mhanecut Bir de bu borcun faizi mhanecut sa gerçekten daha da kötüsünü yapmış olama zsınız. Duble hata!

lakin bunları hâlihazırda biliyorsunuz ve ben de yazıyı bunları okumanız için yazmıyorum. Sizin için çözüm sağlayacak güzel önerilerim mhanecut

Haftalar, aylar belki de yıllar önce borçlanarak kaybettiğiniz finansal özgürlüğünüzü arka kazanabileceğiniz aşağıdaki önerileri hazırladım.

1. Servetinizi hesaplayın

Servetinizi diğer bir değişle kişisel net değerinizi hesaplama kla başlayın. Bu hesaplama yı yapmak oldukça kolaydır, yalnızca yekûna ve çıkarma işlemi yapmanız gerekiyor. Borçlarınızı ve sahip olduğunuz mhanecut lıklarınızın değerini ayrı ayrı bir yere not alın, ardından mhanecut lıklarınızın yekûnından borçlarınızı çıkarın. Yapacağınız bu hesap elinizde ne mhanecut ne yok görmenizi sağlayacağı gibi hızlıca maddi çözümleme yapmanızı da sağlayacak.

Kişisel servet hesaplama sının nasıl yapılacağına değin şurada detaylı bir yazım mhanecut fikir almak için inceleyebilirsiniz.

iki Finansal verilerinizi toplayın

Aylık gelir ve harcama larınıza yönelik tüm finansal durumunuzu gözden geçirin. Kendinize şu soruları sormanız yardımcı olacaktır:

  • Ne kadar gelirim mhanecut ?
  • Ne kadar harcama yapıyorum?
  • Ne kadar borcum mhanecut ve borcuma aylık en az ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

3. Kendi ödeme planınızı oluşturun

Artık ne kadar geliriniz ve gideriniz olduğunu biliyorsunuz. Şimdi borçlarınıza öncelik vererek kendi ödeme planınızı oluşturmaya çalışın. Borç yükünün faizinden kurtulmanın en iyi yolu aylık ödemeniz gereken tutarın tama mını ödemektir. Aylık yekûn borcunuzu ödeme hedefi kuvvet görünüyor ve şayet bankalara borcunuz bulunuyorsa en az asgari tutarı ödemeye çalışın.

dört Harcama öncelikleri oluşturun

Gelirinizden çok harcama larınıza odaklanın. Genelde herkes için günlük yiyecek, barınma, hane giderleri ve ulaşım esas harcama lar arasında yer alır. temel harcama larınız söz konusu olduğunda harcama önceliği oluşturmak mümkün olmasa da gün içinde yapabileceğiniz tasarruf yöntemlerini deneyin.

temel ihtiyaçlarınız dışındaki mhanecut harcama larınızı finansal özgürlüğünüzü yeniden arka kazanana kadar sonlandırın ya da sınırlandırmaya çalışın. Örneğin mobil iletişim için daha az fatura ödeyebileceğiniz düşük bir tarifeye geçmeye çalışın.

5. Planınıza sadık kalın

Finansal özgürlüğünüzü arka kazanacağınız günü düşünün, bu size güç verecek. Borçlarınızı ya da ödeme yükümlülüklerinizi yerine getirine kadar yaptığınız plana sadık kalın ve borçlanmama ya çalışın. Alternatif yollar arama ya dhaneam edin. Düzenli olarak planınızı gözden geçirerek, gerekiyorsa düzeltmeler ve yeni eklemeler yapın.


loading...

Yorumunuzu Bırakın