Finansal okuryazarlık nedir?

Finansal okuryazarlık nedir?Finansal okuryazarlık nedir?
Finansal Okuryazarlık

Finansal okuryazarlık, bireyin bütçeleme, tasarruf, borç alma ve yatırım gibi esas finansal kavramlar hakkında ekonomik koşulları da göz önünde bulundurarak karar alma ehliyetliliğini ve finansal tasarlama yoluyla kişisel finans durumunu yönetim etme yeteneğini gösterdiği durumdur.

Daha farklı bir tanımla finansal okuryazarlık, gündelik hayatta bireyin karşılaştığı esas finansal durumlara karşı sorunları çözebilme ve bilinçli bir şekilde finansal kararlar almasını sağlayan ehliyetlilik ya da yetenek olarak açıklanabilir.

Finansal okuryazarlık kavramını araştırmacılar, kurumlar veya bizim gibi yazarlar farklı olarak tanımlayabiliyor.

Bu kavram her ne kadar farklı tanımlanabiliyor olsa da herkes yegâne bir noktada buluşuyor. Finansal okuryazarlık kavramında buluşulan nokta; bir kimsenin finansal mevzularda karar alma, aplikasyon bilgi ve becerisine sahip olmasıdır.

Dünyada Finansal Okuryazarlık

Finansal okuryazarlığın oldukça fazla önemsendiği ABD, Avustralya, Kanada ve İngiltere’de bu kavramlar farklı bir şekilde tanımlanmıştır. Gelişmiş dört büyük ülkenin tümünde İngilizce konuşulmasına rağmen bu kavram ABD ve Avustralya’da Financial literacy (finansal okuryazarlık); Kanada ve İngiltere’de Financial capability (finansal ehliyetlilik) olarak tanımlanmaktadır.

Dünyada gelişmiş pek çok ülkede finansal okuryazarlık eğitimleri verilerek, tüketicilerin her an hayatında olan finansal hizmetler hakkında bilinçli kararlar alması hedeflenmektedir.

Türkiye’de Finansal Okuryazarlık

Ülkemizde de son yıllarda finansal okuryazarlık hakkında daha fazla çalışmalar yapılmaya başlandı. Özellikle finansal okuryazarlık denildiğinde ben dahil eminim bu mevzularda düşünce sahibi olan herkesin aklına Özlem Denizmen geliyor. Çeşitli mecralarda finansal okuryazarlıkla alakalı bilinçlendirici TV programları, gazete yazıları ve katıldığı etkinliklerle Özlem Denizmen katiyen bu mevzuda bir milat oldu.

Özlem Denizmen’in 2013 yılında kuruluşuna öncülük ettiği Türkiye’nin ilk Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği FODER, verdiği finansal okuryazarlık eğitimleri, araştırma ve projelerle faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Finansal Okuryazarlık sebep Önemli?

Bugün bankaya maaşınız yatıyorsa, banka kartı veya kredi kartı kullanıyorsanız, birikim, yatırım yapıyorsanız siz de finansal sistemin içindesiniz demektir.

Finansal sistemin içinde yer meydan her tüketici, finansal hizmetleri en doğru şekilde kullanmayı bilmelidir. Bugün kredi kartı kullandığı halde asgari ödemenin ne anlama geldiğini bilmeyen birçok tüketici mevcut Diğer profilden finansal hizmetleri yanlış kullanan ve örneğin, birikim için ehliyetli gelire sahip olduğu halde para biriktiremiyorum seyleyen bireylerin sayısı da yoğunlukta. Tüm bunların sebebi finansal cehalettir. Bu bağlamda örnekleri çoğaltabilirim.

Tüketicilerin finansal manada balakalı ve doğru kararlar almaları yalnız finansal okuryazarlık ehliyetliliğiyle mümkün olabiliyor. Finansal okuryazarlık bireylere sağladığı katkının yanı sıra ülke ekonomisine sağladığı katkıyla da oldukça önemli bir yer tutuyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın