Facebook’tan Türk öğrenciye ödül

Ege Üniversitesi Matematik Bölümü doktora öğrencisi Alkım, ecnebi üniversitelerden arkadaşlarıyla yaptığı çalışma ile Facebook tarafından Yılda bir tertip edilen web koruma ödülünü kazandı.
Facebook’tan Türk öğrenciye ödülFacebook’tan Türk öğrenciye ödül
Facebook’un 2016 İnternet koruma Ödülü’nü, Ege Üniversitesi (EÜ) Matematik Bölümü Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı doktora öğrencisi Erdem Alkım ve çalışma arkadaşları kazandı. Ödül sitesinden yapılan duyuruda, EÜ Fen Fakültesi Matematik Bölümü Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Urfat Nuriyev’in doktora öğrencilerinden Erdem Alkım’ın, Centrum Wiskunde & Informatica’dan Leo Ducas, Infineon Technologies AG’den Thomas Pöppelmann ve Radboud Üniversitesinden Peter Schwabe ile ortak yaptığı çalışmayla Facebook tarafından Yılda bir tertip edilen 2016 yılı web koruma ödülünü kazandığı belirtildi. Prof. Dr. Nuriyev, konuya ait yaptığı açıklamada, kuantum bilgisayarlarının üretilmesiyle kullanılan şifreleme yöntemlerinin dayandığı esas problemlerin rahatlıkla çözülebilecek olmasının, ilim insanlarını değişik temellere dayanan emniyet sistemleri üzerinde çalışmaya sevk ettiğini kaydetti.
Facebook’tan Türk öğrenciye ödülFacebook’tan Türk öğrenciye ödül
Alkım’ın çalışma arkadaşlarıyla yaptığı bu çalışmayla web sitelerindeki “https” öneki ile gösterilen emniyetli web erişimi sisteminin kuantum bilgisayarların üretilmesi ardından bile emniyetli olarak kullanılmasına imkan sağladığını kaydeden Prof. Dr. Nuriyev şunları anlatım etti: “Gerek algoritmanın emniyet seviyesi gerekse uygulamasının verimliliği bu çalışmanın alaka görmesine sebep olmuştur. Çalışma ilk olarak Google tarafından kuantum bilgisayarların oluşturulmasından sonraki döneme ön hazırlık gâyesiyle günümüz emniyet çözümlerinin yanında kullanılmıştır. Daha ardından TOR Projesinin aynı şekilde bu sistemi günümüz sistemleriyle beraber uygulamasının peşinden akademik bildiri olarak hazırlanan çalışma USENIX Security 2016 konferansına sunulmak üzere kabul edilmiş ve bu konferans esnasında Facebook tarafından internetin daha emniyetli bir ortam haline getirilmesinde mühim katkı sağlayan yayınları desteklemek için oluşturduğu ‘Internet Defense Prize’ ödülüne layık görülmüştür.”
loading...

Yorumunuzu Bırakın