Faaliyet izni alamayan PayPal, şartları sağlamayı reddetmiş olabilir

BDDK'dan etkinlikler izni alamataraf PayPal, Türkiye etkinliklerlerini sonlandırdı. Servisin etkinlikler izni alamamasının nedeni lüzumlu şartları sağlamayı reddetmesinden kaynaklı olabilir.

Faaliyet izni alamayan PayPal, şartları sağlamayı reddetmiş olabilirFaaliyet izni alamayan PayPal, şartları sağlamayı reddetmiş olabilir
PayPal'ın şirket merkezi San Jose, Kaliforniya. Görsel: Sagar Savla

Türkiye’de Gittigidiyor adıyla etkinlikler gösteren eBay’in taraf kuruluşu olan ve 2015 yılında eBay’den ayrılan çevrimiçi ödeme sistemi PayPal, Türkiye etkinliklerlerini sonlandırdı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) yaptığı lisans başvurusu reddedilen PayPal, 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren Türkiye’deki kullanıcılarına hizmet veremeyeceğini internet sitesinde yer meydan açıklamayla bugün duyurdu. Gelecekte Türkiye’de yeniden hizmet verebilmek için lüzumlu izinlerin alınması yönündeki çalışmalarının devam edeceği de açıklamada yer aldı.

PayPal, şartları sağlamayı reddetmiş olabilir

Ödeme hizmetleri ve elektronik nakit kuruluşları hakkındaki kanuna göre PayPal gibi servislerin BDDK’dan etkinlikler izni alması gerekiyor. Kanuna göre etkinlikler izni alınabilmesi için işleticinin; Türkiye’de yerleşik anonim şirket olarak kurulması, ödenmiş sermayesinin en az beş milyon Türk Lirası olması, yeterli sayıda nitelikli personel çalıştırması ve lüzumlu teknik donanım ile yönetime sahip olması gibi şartlar aranıyor.

PayPal’ın yaptığı açıklamada benzeri detaylara ilişkin bilgiler yer almıyor. PayPal’ın bu şartları kısmen ya da tamamen sağlamayı reddetmesi de etkinlikler iznini alamamasına neden olarak gösterilebilir.

Bir süre önce Türkiye’de işlem limitlerini güncelleyen servis, geçen ay Türk iktisat Bankası (TEB) iş birliği ile yürüttüğü ön ödemeli PayPal akça yaşlı programını da sonlandırmıştı.


loading...

Yorumunuzu Bırakın