Enflasyon Nedir, Paramızı Nasıl Etkiliyor?

Enflasyon Nedir, Paramızı Nasıl Etkiliyor?Enflasyon Nedir, Paramızı Nasıl Etkiliyor?
Enflasyon nedir? Enflasyondan korunma yolları.

Enflasyon nedir? Sürekli akça birikimi hakkında tavsiyelerde bulunuyoruz. Birikimler bugünümüzü ve geleceğimizi garanti altına almaya ve yaşam kalitemizi artırmaya imkan sağladığı gibi kusursuz bir finansal yaşamın kapılarını bizlere açıyor.

gene sık sık birikimleri bir şekilde yatırımlara dönüştürmenizi; fonlar, vadeli mevduatlar gibi çeşitli yatırım araçlarında değerlendirmeniz gerektiğini belirtiyoruz. Peki neden?

Ülkemizde peşimizi bir türlü bırakmayan bir gerçek mevcut Bu gerçek, enflasyon.

Enflasyon Nedir?

Üniversite eğitimi sırasında geçen yıllarda saatlerce enflasyonun tüm detaylarıyla bize anlatıldığını hatırlıyorum lakin ben uzatmadan kısaca enflasyon nedir, ne anllakin gelir açıklayacağım. yalnızca cebimizi ilgilendiren ve birikim yapan tasarruf sahibi herkesin bilmesi gerektiği kadarından bahsedeceğim.

Enflasyon, ekonomideki tüm mal ve hizmetlerin ücret artışlarının teknik adıdır. Enflasyon, ekonomideki mal ve hizmet ücretlarının artışı anlamına gelir.

Az sonra vereceğim örnekle daha iyi anlaşılacak.

Enflasyonun para ya Etkisi

Yaklaşık 10 yıldır ülkemizdeki enflasyon %8 oranında seyrediyor. Daha iyi anlaşılması için bir örnekleme ile durumu açıklama etmek istiyorum. Örneğin, geçen sene 300 YYTL’ye aldığınız mal ya da hizmeti bu yıl %8 enflasyon artışıyla 324 YYTL’ye almak durumunda kalıyoruz. Bu da söylemek oluyor ki, geçen yıl alabildiğimiz mal ve hizmeti bu yıl alabilmek için gelirimiz en az %8 oranında artmalı.

Farklı bir açıdan baktığımızda başka bir deyişle eğer geçen yıl 300 YYTL birikim yapmışsak, akça mızın değer kaybetmediğini söyleyebilmek için en az %8 oranında getiri elde etmiş olmamız gerekir. %8 enflasyon oranının altında getiri elde ediyorsak, zarardayız söylemektir.

örneğin 300 YYTL akça mızı geçen yıl %10 ürem oranı getirisiyle vadeli hesabımızda tuttuğumuzu ya da çeşitli yatırım araçlarıyla değerlendirip, %10 getiri sağladığımızı düşünelim; o halde biz %8 enflasyon oranını baz aldığımızda %2 reel getiriye ulaşmış oluruz. Kısacası böyle bir vaziyette akça mız hem değerini kaybetmemiş hemde bize %2 getiri sağlamış olur.

Enflasyonun Nedenleri Nelerdir?

Enflasyonun ne söylemek olduğunu, ne anllakin geldiğini öğrendiğimize göre enflasyonun nedenlerinden bahsetmekte de menfaat mevcut

acep ne oluyor da cebimizdeki akça değerini kaybediyor?

Enflasyon umumiyetle hem kıt kaynaklara sahip hemde nüfusu fazla olan ülkelerde görülür. Ekonomide istenmeyen vaziyetler arasındadır. Enflasyonun ortaya çıkması birçok sebebe bağlıdır. Bu sebeplerden bazıları şöyle;

  • Kaynakların kıt olmasına karşın nüfusun fazla olması,
  • Ülkeye karşılıksız olarak giren altın, döviz (akça ) miktarının artışı,
  • Ülkedeki mal ve hizmetlerin azalması; üretimin azalması,
  • para arzındaki artış,
  • Doğal kaynaklar, kapital ve emek dediğimiz üretim faktörlerindeki ücret artışı,
  • En önemlisi de ülke gelirinin yekûn harclakinlardan daha az olması

gibi vaziyetler enflasyonun nedenleri arasında gösterilir.

para mızı Enflasyondan Nasıl Koruruz?

genel olarak enflasyonun olumsuzluğuna baktığımızda akça mızın değer kaybetmemesi ve daha iyi getiri elde etmemiz için birikimlerimizi elde tutmlakinlı çeşitli yatırım araçlarıyla değerlendirmeliyiz.

En önemlisi birikimlerimizi yatırım araçlarıyla değerlendirirken, enflasyon oranının üzerinde getiri elde etmeye odaklanmalıyız ki, hem akça mızın değerini koruyalım hemde akça mızdan getiri elde edebilelim.

para mızı enflasyondan koruyabilmek için nispeten riskli olan ya da riski bulunmayan pek çok yatırım araçları mevcut bu yatırım araçlarını inceleyebilir kendimize uygun yatırım araçlarını yeğleme edebiliriz.

Örneğin, risk almayı sevmiyorsanız; bankaların güncel ürem oranlarını araştırarak kendinize en uygun birikim hesaplarında akça nızı değerlendirebilirsiniz. gene B Tipi Likit Fonlar da risksiz seçenekler arasında değerlendirilebilir.

para yı enflasyondan koruyabilmek için yatırım gerçekten şart.

Enflasyon verileri her ayın 3. gününde Türkiye İstatistik kuruluşu (TÜİK) tarafından açıklanmaktadır. TÜİK üzerinden güncel enflasyon verilerini takip edebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın