En Sık Kullanılan Araçlardan: Yatırım Fonları Nedir?

En Sık Kullanılan Araçlardan: Yatırım Fonları Nedir?En Sık Kullanılan Araçlardan: Yatırım Fonları Nedir?
Yatırım Fonları

Yatırım fonları, tasarruf sahiplerinden topladıkları akçalar karşılığında, pay senedi, tahvil / bono, ters repo gibi kapital piyasası yatırım araçlarından ve altın gibi diğer kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yönetirler. Yatırımcılar, bu fonların sahip oldukları portföy’ün bir kısmını temsil eden katılma payından yatırım amaçlı satın alarak fona katılım sağlamış olurlar. Bu sayede küçük tasarruflar ile temin edilmesi imkânsız olan, kaza nç oranı yüksek taşınır kıymetlere de yatırım yapılmasına olanak sağlar.

Küçük miktarlarla alınıp satılabilen bu fonlarla alakalı her türlü ücret bilgilerine, gazete, web şubeler ve diğer alternatif kanallar aracılığıyla rahatça ulaşılabilir.

Ayrıca fonu portföy’üne alınacak taşınır kıymetlerin dövize endeksli, sabit getirili ve pay senedi gibi yatırım araçlarıyla bir araya getirilmesiyle oluşacak riskte en aza indirilecektir.

Fonlar ile Yatırım

Günümüze yatırım seçenekleri dünya da olduğu gibi ülkemizde de hızla artmaktadır. Kişilerin ihtiyaç ve beklentilerine yanıt verecek nitelikte, güvenilir ve riski az olan en uygun yatırım türünün saptanması ve ileriki süreçlerde bunların çok iyi takip edilmesi, çok geniş bir vakit tecrübe ve bilgi gerektirmektedir.

İşte bu sebeplerden dolayı, yatırımcıları bu yükten ve sıkıntıdan kurtaran, uzman kişilerin yönetimindeki yatırı fonları yüzünden yatırımcılar vade takibi ve öğrenim etme gibi kaynak ve vakit isteyen işleri takip etmek zorunda kalmadan gelir elde etmiş olacaklardır.

Yatırım Fonları Getirileri

Fonlara yatırım yapmak isteyen yatırımcı, fonun sahip olduğu portföy’ün bir kısmını temsil eden katılım belgesinden yatırım miktarı kadar alarak fona ortak olursunuz. Bu size 3 şekilde akça kaza ndırır:

  1. Fon, sahip olduğu taşınır kıymetlerden elde ettiği kar payı ve ürem gelirini fon portföy değerine yansıtır.
  2. Fon, elinde bulunan ve ücretı yükselen taşınır kıymeti satarsa kapital kaza ncı elde edilir, bu da fon portföy değerine yansır.
  3. Son olarakta eğer fon, değeri yükselen taşınır kıymeti satmıyorsa, katılım belgesinin değeri artar, yatırımcı da isterse bu katılım belgesini satarak kar elde edebilir.

Tabi yukarıdaki durumların tersi olduğunda da fon değer kaybeder ve yatırımcı da buna bağlı olarak zarar eder. Hangi fonlara yatırım yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız ya da daha fazla farklı yatırım araçları hakkında bilgi almak istiyorsanız, Yatırım kategorimizde yayınlara mutlaka göz atın.


loading...

Yorumunuzu Bırakın