En Sağlıklı İftar Nasıl Yapılır?

En Sağlıklı İftar Nasıl Yapılır?En Sağlıklı İftar Nasıl Yapılır?
iftar yemeği nasıl olmalı

Ramazan ayının son birkaç yıldır yaz aylarına denk gelmesi sebebiyle sağlık açısından kişilerin çok dikkatli davranması gerekiyor.  Özellikle vücut sıvı kaybına uğrayacağından hem gıda hem de içecek seçimine özen gösterilmeli. Sahurda sağlıklı bir sofra hazırlamanın püf noktalarını bir önceki makalemizde belirtmiştik. Şimdi de iftarda doğru beslenmeyle alakalı en güncel bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Az yağlı, hafif gıdaler yalnızca ramazan ayında değil hayatın her anında dinç kalabilmenin anahtarı olarak görülür. İftarda da özellikle bunun üzerinde durulmalıdır.

Orucu açarken sünnete riayet etmek isteyenler hurma yeğleme edebilir.  Bu mevzuda Hz. Muhammed (s.a.v)’in bir hadis-i şerifi de bulunmaktadır.

“Sizin biriniz oruçluysa, hurmayla iftar etsin, hurma bulamazsa, suyla iftar etsin. Çünkü su, temizleyicidir (susuzluğu giderir ve mideyi yıkar)”

En Sağlıklı İftar Nasıl Yapılır?En Sağlıklı İftar Nasıl Yapılır?

Sağlıklı iftar yemekleri

Daha sonrası için menüde mutlaka çorbanın yer alması gerekiyor. Sulu gıdalar gün içerinde vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı karşılamaya yardımcı olması bakımından önemlidir. Bu manada çorbanın yanında bir de salata bulundurulması iyi olur. Uzmanların önerisi çorbayla açılan orucun ardından bir müddet beklenmesidir. Böylelikle tokluk hissine daha basit erişilebilir. Ayrıca aniden ve aşırı derecede gıda tüketilmesi kalbe binecek yük sebebiyle cesaret krizi riskini ortaya çıkarabilir.

Sahurda fazla su içilmesi şişkinliğe sebep olacağından iftar ile sahur arasında belli aralıklarla tüketilmesi gerekmektedir. İftar yemeği sırasında birkaç bardak, daha sonrasında saat başı birer bardak su içilerek bu ihtiyaç karşılanabilir.

Diğer gıda seçimleri ise zerzevat haşlanmış gıdalar ile buğulama tarzında olabilir. Ispanak, semizotu, bezelye türü sebzeler ile haşlanmış kırmızı ya da beyaz et seçenekleri düşünülebilir. Çavdar ekmeği ve bulgur pilavı da içerdikleri karbonhidrat açısından önemlidir.

Gazlı içecekler ve hazır meyve suları yerine yoğurt, ayran ya da komposto yeğleme edilebilir.

Yemeğin ardından Genellikle tatlı tüketimi olmaktadır. Bu ihtiyacı hafif gıdalar ile gidermek ise mümkün. Sütlü tatlılardan güllaç, meyvelerden üzüm kavun gibi gıdaler aşırıya kaçmadan yenebilir.

Oruç tutulduğu vakit ikiye inen öğün sayısı rahatlıkla üçe, dörde çıkarılabilir. Böylelikle yavaş ve az miktarda yenecek gıdaler sağlık açısından faydalı olacaktır. İftarda hızlı ve fazla yemekte profesyoneller tarafından sakıncalı bulunmaktadır. Nedeni ise kan şekeri regülasyonu açısından düzensizliğin meydana gelmesi ihtimalidir.

Çay ve kahve tüketiminin de yemekten en az bir saat sonra yapılması daha uygundur.

Son olarak yaz aylarında oruçlu iken daha fazla sıvı kaybı yaşanmaması için mümkün olduğunca öğlen saatlerinde dışarıya çıkılmaması gerektiğini de belirtelim.

loading...

Yorumunuzu Bırakın