En korsan onlar çıktı…

En korsan onlar çıktı…En korsan onlar çıktı…

Devlet korsan dosya paylaşımıyla savaşıyor; vatandaşları "deli gibi" paylaşıyor: İşte en korsan diyar

Devlet korsan dosya paylaşımıyla savaşıyor; vatandaşları “deli gibi” paylaşıyor: İşte en korsan diyar

Korsan zıttı organizasyon IFPI’ye (International Federation of the Phonographic Industry) göre İsveç’te 15-74 ıslak aralığındaki
vatandaşların %40’ı, neredeyse her gün, kural dışı dosya paylaşımında yer alıyor Bir web anketiyle ulaşıldığı bildirilen sonuçlara göre bu küme 2.8 milyon civarı web kullanıcısından oluşuyor. idare kurulu başkanı Louis Werner’in açıklamasına göre bu, yüksek bir rakam; ancak ‘kendilerini şaşırtacak kadar’ değil.

Daha önce TV kanalı Viasat için, SIFO Araştırma Şirketi’nin web kullanıcılarıyla gerçekleştirdiği bir telefon anketi ise, IFPI’nin açıklamalarını yalanlar nitelikte: Bu araştırmaya göre İsveçliler’in ancak %11’i, telif hakları kurallarını çiğneyecek boyutta dosya paylaşımında yer alıyor IFPI’nin açıklamaları, başta İsveçliler olmak üzerei web kullanıcıları tarafından da eleştiriliyor; ‘abartılı’ ve ‘güvenilmez’ olarak nitelendiriliyor.

Dünyanın en büyük BitTorrent arşivi olarak bilinen Pirate Bay, bu sene haklarında açılan ve İsveç mahkemelerinde görülen 9 günlük bir sıra davanın peşinden takriben 2,5 milyon dolarlık nakit cezasına çarptırılmıştı. İsveç, 7.3 milyon civarı web kullanıcısı ve %81 penetrasyon oranı ile, daha uzunca bir müddet bu cins iddialara maruz kalacak gibi görünüyor.

loading...

Yorumunuzu Bırakın