En Kaliteli Mangal Nasıl Yakılır ?

En Kaliteli Mangal Nasıl Yakılır ?En Kaliteli Mangal Nasıl Yakılır ?
Mangal Yakmak

En Kaliteli Mangal Nasıl Yakılır ?En Kaliteli Mangal Nasıl Yakılır ?
Mangal yakmak göründüğü kadar basit bir iş değildir. Mangal yakmanın püf noktalarını bilmek gerekiyor. Aksi taktirde saatlerce aç kalabilirsiniz, rezil olmanızda cabası tabi 🙂 Mangal denildiği vakit genelde akla erkekler gelir. Günümüzde mangal ateşi yakabilmek "gücü" temsil ediyor dersem çokta abartmış olmam. Sizde ileride bir gün mangal yakmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Mangalı problemsiz şekilde yakmak istiyorsanız bu makalemi okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Mangalı Yakmanın Püf Noktaları

– Mangalın ilk tutuşması için bazı takım araçlara ihtiyaç vardır. Bu araç çoğu vakit gazete olmuştur. Tutuşması basit olduğu için yeğleme edilir yalnız buda yalnış kullanım sonucu başarısızlıklara yol açabilir. 

– Mangal 3 katmandan oluşmalı; tutuşmasını sağlayacak meydan çalı çırpı (bunlar küçük olmalı, ateşin kalıcı olmasını sağlamaları için), çalı çırpılar küçük küçük dizilmeli onların az üstüne orta kalınlıkta olan dal ve odunlar atılmalı.

– En son katman olarak tabi ki pişirmemizi sağlayacak olan katman, başka bir deyişle kömür ya da büyük meşe gibi odunlardan bahsediyorum. 

Mangalı Ateşe Vermeden Dizilişini denetim Edin

Mangalı ateşle yakmadan önce katman dizilimini denetim edin. En aşağıda tutuşmayı sağlayacak gazete, kolanya vb. maddeler olsun. Onun derhal üstüne çalı çırpı ve onun üstüne büyük odunlar ati Sıralamanız bu olmalı..

Mangal Yakarken Bunlara Dikkat Edin

– Mangal yakma sırasında gazeteyi fazla koymayarak aşırı kül oluşumunu engelleyin.

– alev aldıktantan sonra belli aralıklarla yelleyin.

loading...

Yorumunuzu Bırakın