En çok virüs bulaşan ülke Türkiye

Microsoft aleni ladı: En çok virüs bulaşan diyar Türkiye…
Microsoft tarafından ilk defa Türkçe yayınlanan emniyetlik İstihbarat Raporu’na göre Türkiye, Alemda bilgisayarlara en çok virüs bulaşan diyar. 2009’un 2nci yarısında her bin bilgisayardan 20’sine tehlikeli virüs bulaştı.

Microsoft tarafından ilk defa Türkçe yayınlanan emniyetlik İstihbarat Raporu’nun sekizinci sürümü(SIRv8) sonuçlarına göre Türkiye, bilgisayarlara virüs bulaşma yoğunluğu açısından Alemda ilk sırada yer alıyor. Raporu göre 2009’un 2nci yarısında Türkiye’de her bin bilgisayardan 20’sine tehlikeli virüs bulaştı. Raporda, şahsi bilgisayarları ve bilgi emniyetliğini tehdit eden girişkenlara dikkat çekilirken, organize siber suçluların geliştirdiği yeni yöntemler hakkında çarpıcı bilgiler de yer alıyor.

Araştırmanın çarpıcı bulgularına göre virüs bulaşma olasılığı açısından Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 7, Windows XP’ye nispetle 2 kat daha emniyetli olarak ortaya çıktı. Microsoft yetkilileri, muzır yazılımlara, virüslere, e-posta şifresi çalınmalarına karşı daha fazla bilinçlenme çağrısı yaparken, sürekli güncellemenin de çok ehemmiyetli bir önlem olduğuna dikkat çekiyorlar. Araştırma “Trojan horse” olarak adlandırılan Truva Atı virüsünün yanı dizi solucanların, tanıtım yazılımlarının, ajan ve parola çmeydan yazılımların en büyük tehditleri oluşturduğunu ortaya çıkardı.

26 ÜLKEDE 500 MİLYONU AŞKIN BİLGİSAYAR VE 300 MİLYONU AŞKIN E-MAİL ADRESİ TARANDI

Alem genelinde 26 diyarden 500 milyonu aşkın sayıda bilgisayardan derlenen ve web ortamında milyarlarca sayfayı, 300 milyonu aşkın hotmail adresini kapsayan verilerle hazırlanan rapor, 2009 seneninın 2nci yarısında ortaya çıkan global çhanerimiçi tehditlerin teferruatlı analizini sunuyor. Bu arada SIRv8 raporunun esas Bulgular bölümü ilk defa Türkçe olarak yayınlandı. Bilgisayar emniyetliği açısından yapılan bir değerlendirmeye göre geçen senenin 2nci yarısında Türkiye’de her bin bilgisayardan 20’sine virüs bulaştı. Türkiye binde 20 (yüzde 0,20) nispetı ile değerlendirmeye katılan 26 diyar arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi Brezilya ve İspanya izliyor.

En çok virüs bulaşan ülke TürkiyeEn çok virüs bulaşan ülke Türkiye

Microsoft emniyetlik İstihbarat Raporu’na göre Türkiye muzır kodların bilgisayarlara bulaşma nispetında kafası çekmekle beraber müspet gelişmeler de yaşıyor. Örneğin, geçen senenin ilk yarısında 1 milyon 161 bin bilgisayar muzır kodlardan temizlenirken, 2nci yarıda bu nispet yüzde 26,2 nispetında gerileyerek temizlenen bilgisayar sayısı 857 bine düştü. Bu nedenle Türkiye muzır koddan temizlenen bilgisayar sayısında azalma açısından da ilk sırada yer alıyor. Microsoft’un kötü emelli ve düzmece emniyetlik yazılımlarına karşı geliştirdiği emniyetlik ürünleri 2009’un ilk yarısında Alem çapında 5.3 milyon bilgisayarı temizlerken, senenin 2nci yarısında bu sayı artarak 7.8 milyona yükseldi.Win32/fakeXPA adlı düzmece emniyetlik yazılımı Microsoft’un Alemda saptadığı en yaygın tehditlerden birisi olurken, Microsoft tüketicileri düzmece emniyetlik yazılımlarına karşı bilinçlendirmek için tüketici odaklı üç yeni video hazırlayarak www.microsoft.com/protect adresine koydu.

“MICROSOFT: DAHA GÜVENLİ BİLGİSAYARLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Microsoft emniyetlik İstihbarat Raporu, siber suçluların geliştirdikleri yeni taktikler ve kötü niyetli yazılımlara ekledikleri bilhassar ile hedefledikleri kişi ve gruplara zarar vermeye dhaneam ettiğini gösteriyor. Microsoft Türkiye Sunucu ve Araçları Ürün Müdürü Selma Karaca, emniyetlik İstihbarat Raporu’nun bilhassa bilgi emniyetliğine yatırım yapan idareciler için ehemmiyetli verilere sahip olduğunu anlatım ederek şunları söyledi:

“Güvenli bir bilgisayar ortamı sunmayı amaçlayan Microsoft, yaptığı periyodik yatırımlarla bireylerin ve kurumların web tecrübesini zenginleştirme çabasında. Microsoft’un her altı ayda bir periyodik olarak yayınlamış olduğu emniyetlik İstihbaratı Raporu, bulguları itibarıyla bilişim endüstrisine yol gösterdiği gibi müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı da mhanecut riskler ve siber suç yönelimleri hakkında derinlemesine aydınlatıyor. Microsoft, Windows 7 işletim sistemi ve dhaneamında Microsoft Security Essentials, emniyetlik yazılımlarıyla son kullanıcı cephesindeki savunma duvarını daha da yükseltmiş yer alıyor Araştırma sonuçları da Windows 7’nin öbür sürümlere göre emniyetlik açısından çok ehemmiyetli artılara sahip olduğunu gösteriyor. SIRv8 ayrıca bir diğer gerçekliğe de işaret ediyor. Saldırılara yol açan bot’lar ve ajan yazılım kodları, siber suçun organize niteliğinin yanı dizi artık lisanssız ve kopya ürünlere gizlenmiş olarak geliyor. Güncellenmeyen ve desteklenmeyen yazılımlar bu açıdan kurumların sistem ve bilgi emniyetliğine büyük bir tehdit oluşturuyor.”

Rapor sonuçlarını değerlendiren Selma Karaca, müessesesel bilgisayar ağları, bilhassa bilgisayar sistemlerine yayılma yönelimi gösteren solucan kodların saldırısı altındayken, hane kullanıcılarının ise web ortamından kaynaklanan muzır yazılım kodları ile sanal zümre ortamlarından kaynaklanan sosyal mühendislik girişimlerinin tehdidi altında olduğunu gösterdiğini dedi Karaca misal olarak da, e-posta ortamında “419” isimiyle bilinen ve e-posta mesajları yoluyla bireylerden nakit sızdırmaya yönelik dolandırıcılık girişimleri ve kanuni emniyetlik yazılımı gibi sunulan bir uygulamanın, kullanıcıları etkilemeye ve zarara uğratmaya dhaneam etiğine dikkat çekti.

ajan KOD YAZARLARINA DİKKAT

SIRv8 raporu, siber suçluların kötü emelli çhanerimiçi yazılımları artık en yüksek zararı sağlayabilmek için bazı “kit”lerin içine koyduğunu gösteriyor. Örneğin, Eleonore ismini taşıyan ve web tarayıcılarda aleni arama kiti, bilgisayarda yüklü olan değişik markaların web tarayıcıları ve popüler yazılımları periyodik olarak tarayarak zayıf noktalarını araştırıyor. Aynı normal yazılımlarda olduğu gibi bu tip ajan kod yazılım kit’leri de sistemde keşfedilene kadar, uygulanabilirlik, gizlilik, dhaneamlılık ve araştırma bilhassari itibarıyla sahipleri tarafından güncellenebiliyor. Microsoft emniyetlik İstihbarat Raporu’na göre, saldırganların zamanla daha örgütlü çalıştıklarını da belgeliyor. Örneğin, ajan kod yazarları ender olarak girişkenları kendi başlarına gerçekleştiriyorlar. Tam bilakis ürettikleri virüsleri ve yazılım kodlarını, öbür organize suç örgütleriyle online siyah borsada değiş tokuş ediyorlar, botnet saldırıları için aralarında lüzumlu erişim ortamlarının pazarlığını yapıyorlar. profesyonel siber suç örgütleri gerek spam yanakit k, gerekse ajan yazılım kodlarının Alem üzerinde hariç tehditlere aleni bilgisayarlara yayılması için web üzerinde oluşturdukları kötü emelli ağlar üzerinden son radde organize çalışıyorlar. Raporda, siber suç örgütlerinin amaçlarına erişmek için sık kullandıkları yöntemlerden birisinin de güncellenmeyen ve desteklenmeyen bilgisayarlara girişken düzenlemek olduğu belirtilerken, bilişim endüstrisinin sistem ve yazılım aleni larını azaltmaya yönelik çabalarının bu tehditleri ismim ismim ortadan kaldırdığına işaret ediyor.

ÇALINMA, FLASH DİSKLERİN KAYBOLMASI ÖNEMLİ RİSK

Microsoft emniyetlik İstihbaratı Raporu’nun sekizinci sürümü bireylerin ihmalinden kaynaklanan bazı hataların ciddi sonuçlara yol açtığını ortaya koydu. Bilgisayarların unutulması, çalınması yahut flash hafıza gibi bilgi içeren bileşenlerin kaybolması, muzır kodların yayılması için bir araç oluşturuyor. Microsoft Türkiye Sunucu ve Araçları Ürün Müdürü Selma Karaca, bu nedenle insan dikkatsizliğine karşı Windows BitLocker Sürücü Şifreleme gibi teknolojilerle desteklenmiş savunma önlem lerinin kaçınılmaz hale geldiğini, BT profesyonellerinin sistemlerde gedik açmayı amaçlayan girişimleri, bu teknolojilerin desteğini meydan kuvvetli müessesesel stratejilerle kafasından önleyebileceklerini vurguladı.

Karaca, Microsoft’un kullanıcılarına parasız olarak sunduğu ve işletim sistemi çekirdeğiyle bire bir ahenkli olan ajan kod önleyici yazılımı Microsoft Security Essentials’ın, virüsleri, muzır yazılım kodlarını ve kötü emelli girişkenları bilgisayarlardan ırak tuttuğunu anımsattı İlk defa Türkçe sürümü da yayınlanan emniyetlik raporunun tümüne www.microsoft.com/sir adresinden ulaşabiliyor.

Paylaş
 • tweet
 • En çok virüs bulaşan ülke TürkiyeEn çok virüs bulaşan ülke Türkiye

Etiketler: BilgisayarDonanımgmailhotmailİnternetİnternet ExplorermicrosoftOyunTürkiyevirüswindows7

Önceki: Yeni Call of Duty geliyor
Sonraki: En hızlı web nerede?

Benzer Haberler

 • En çok virüs bulaşan ülke TürkiyeEn çok virüs bulaşan ülke Türkiye

  Türk mucit görünmez ekran üretti

 • En çok virüs bulaşan ülke TürkiyeEn çok virüs bulaşan ülke Türkiye

  Windows 10 yıldönümü güncellemesi geldi

 • En çok virüs bulaşan ülke TürkiyeEn çok virüs bulaşan ülke Türkiye

  Verizon, Yahoo’yu Satın Aldı!

 • En çok virüs bulaşan ülke TürkiyeEn çok virüs bulaşan ülke Türkiye

  ODTÜ Online Eğitim Programında Yeni Dönem başlıyor

 • En çok virüs bulaşan ülke TürkiyeEn çok virüs bulaşan ülke Türkiye

  Pokemon GO’dan kurtulmak mümkün

 • En çok virüs bulaşan ülke TürkiyeEn çok virüs bulaşan ülke Türkiye

  Pokemon Go 11 milyar dolar kazandırdı

loading...

Yorumunuzu Bırakın